Ana SayfaSağlıkUzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ne?

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Ne?

Hayat tarzımızla da alakalı olan bu durumu sizlerle bu yazımızda paylaşacağız. Çoğu kişinin merak ettiği uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı ne?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Uzun ve sağlıklı bir yaşam çoğu kişinin hayalidir. Uzun ve sağlıklı yaşamak sadece genetik ve kalıtsal bir şey değildir. Hayat tarzımızla da alakalı olan bu durumu sizlerle bu yazımızda paylaşacağız. Çoğu kişinin merak ettiği uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı ne?

Pozitif Düşünmek ve Ruh Sağlığı

Stres içerisinde geçirdiğimiz bazı günler kendimizi oldukça çıkmazda ve yorgun hissedebiliyoruz. Stres sadece kötü hissetmeyi de beraberinde getirmiyor. Stresin devam ettiği süre boyunca depresyon gibi ruhsal sıkıntılara daha çok yaklaşabiliyoruz. Kaliteli bir yaşam için stresi azaltıp kendimizi olabildiğince rahatlamaya çalışmalıyız. Bazı olaylara gereğinden fazla kötümser yaklaşabiliyoruz.

Olumlu düşünebilirsek hem stresi azaltırız hem de yaşamın tadını daha iyi çıkarabiliriz. Kaliteli bir yaşam için ilk önce kendi ruh sağlığımızın yerinde olduğundan emin olmalıyız. Bu durumdan şikayetçiyseniz ve kurtulamıyorsunuz uzman kişilerden destek almanız tavsiye edilir.

uzun ve saglikli yasam

Dengeli Beslenme ve Düzenli Uyku

Günlük hayatımızda işlerimizden dolayı bazı öğünlerimizi ihmal edebiliyoruz. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şart. Özellikle günün ilk öğünü olan kahvaltı asla ihmal edilmemelidir. Kahvaltı ile güne başlamanız ilerleyen saatlerdeki yaptığınız işlerin daha verimli olmasına yardımcı olur. Hormonlu ve paketlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Özellikle mevsimi olmayan meyve ve sebzelerin tüketilmemesi gerekiyor. Bol su içmeyi ihmal etmeyiniz. Düzensiz uyku gün içerisinde verimsizliğe neden olduğu gibi ayrıca bağışıklık sistemini de zayıflatıyor. Bağışıklık ve iyi bir uyku birbirine bağlı olduğu için uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması vücudunuzun hastalıklara karşı olan direncini azaltır.

Spor Yapmak ve Temizlik

Sporun yalnızca dış görünüşe faydası yoktur. Sporun sağlık için yararları oldukça fazladır. Spor, kişilerin kalp ve çalışma mekanizmasını düzenler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz azalır, kan dolaşımı hızlandığı için metabolik artıkların dışarıya atılmasına yardımcı olur ve hiper tansiyonunuzu düzenler. Sağlıklı bir yaşam için kişinin kendi öz bakımına dikkat etmesi gerekiyor. Haftada en az 2-3 defa duşa girilmeli ve ellerin olabildiğince sık yıkanması gerekiyor. Bazı hastalıklara ellere bulaşan bakterilerin neden olduğunu unutmayınız.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!