Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıKış Çayı Nasıl Yapılır? Metabolizma Hızlandıran Kış Çayı Tarifi

Kış Çayı Nasıl Yapılır? Metabolizma Hızlandıran Kış Çayı Tarifi

Herkese merhaba! Yine çok işinize yarayacak bir tarif ile karşınızdayım. Tarifimizin adı: metabolizma hızlandıran kış çayı.

Yazar İçerikleri

Kış Çayı – Kış geldiği zaman, benim danışanlarım da sizler de, hep metabolizmanızın yavaşladığından, kışın iştahınızın açıldığından ve kilo aldığınızdan şikayet ediyorsunuz. Bu, gerçekten böyle. Çünkü, kış olduğu zaman daha az su içiyoruz. Bu da, metabolizmanın %5-10 oranında yavaşlamasına neden oluyor. Bir de havalar soğuduğu için eve kapanıyoruz, hareketimiz azalıyor. Evde oturduğumuz için de canımız sürekli yemek yemek istiyor. Ne olmuş oluyor?

Metabolizma yavaşladı, hareket azaldı ve daha fazla yemek yediğimiz için de tabi ki kilolar daha fazla oluyor. Bu nedenle, bu kış çayı tarifinin çok işinize yarayacağını düşünüyorum. Malzemelere geçmeden önce, şunu da söylemek istiyorum; bu çay, sizin iştahınızı kapatacak, metabolizmanızı hızlandıracak. Gün içinde de yediklerinize dikkat ettiğiniz zaman, göreceksiniz ki, metabolizmanız, yağ yakımınız ve kilo vermeniz hızlanmış olacak!

Bazı danışanlarım, bu tarifi “mucize tarif” olarak tanımlıyor. Gerçekten de çok işe yarıyor. Şimdi, içerisinde kullanacağımız malzemelere bakarak başlayalım…

Kış Çayı Malzemeler

 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 fındık büyüklüğünde taze zencefil
 • 1 ince dilim limon
 • 1 küçük dilimlenmiş elma
 • 1 litre kaynatılmış su

Tarçının içerdiği krom mineralini, vücudumuz şeker olarak algılar ve sanki yeterli bir şeker dozu almış gibi hisseder. Ve gerçekten de, gün içerisinde iştahımız kapanıyor ve özellikle tatlı ihtiyacımızı bastırıyor. Tarçını sevmiyorsanız, 4-5 adet karanfil de ekleyebilirsiniz.

Zencefil, vücut ısısını arttırır. Bunun nedeni, metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu sayede, vücudumuz daha iyi yağ yakar.

Limon, vücudu alkali yapar. Bu şekilde de, yağ yakımı biraz daha hızlanır. Çok fazla limon kullanırsanız, eğer tansiyon düşüklüğünüz varsa zarar verecektir. Bu çayı yaptıktan sonra, halsizlik hissederseniz içinden limonu çıkartın. Elma da metabolizmayı hızlandırır ve çaya güzel bir aroma verir.

Kış Çayı Nasıl Hazırlanır?

Suyu kaynatın ve malzemelerle birleştirip 15 dakika kadar demlenmeye bırakın.
Demledikten sonra, sıcak çay olarak tüketebilir ya da dolaba atıp soğuk olarak da içebilirsiniz.

Kış Çayının Faydaları

 • İçerdiği tarçın sayesinde iştahı kapatır
 • Metabolizma hızlandırır
 • Gün içerisinde daha fazla su içmenizi sağlar

Vücut, sadece yemek yediği için doymaz. Bazı zamanlarda, vücut aslında sizden su ister ve su içmediğiniz için aç hisseder. Bu nedenle, gün içerisinde 2 litre su içmek gerçekten çok önemlidir. Bir litreyi bundan karşılayıp, bir litre de sade su içerseniz, günlük su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kimler Bu Tarifi Yapmamalı?

 • Hamile kadınlar
 • Emziren kadınlar
 • Tansiyon hastaları bu tür tarifleri doktoruna sormadan yapmamalıdır.

Gün İçerisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün içerisinde çok fazla hamur işi, tuzlu yiyecekler yemeyin. Bu tür şeyleri yerseniz, bu çayın da çok fazla faydası olmayacaktır. Bu çayın özelliği şu; eğer diyetinizi yaparken, bu çayı da içerseniz, iştahınızı azaltacak, canınızın başka şeyler çekmesini engelleyecektir. Yani, gün içerisinde olabildiğince düşük kalori almanızı destekleyecektir. Gün içerisinde yediklerinize dikkat ederseniz, çok faydasını görebilirsiniz.

Beğenin ve paylaşın, herkes faydalansın!

Bu Konular İlginizi Çekebilir!