Ana SayfaSağlıkAdet Sancısını Geçirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Adet Sancısını Geçirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Adet sancısını geçirmek için yapmanız gerekenler genellikle altta yatan neden araştırılarak ağrıyı önlemeye yöneliktir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Adet ağrısı hemen hemen her kadında görülen bir durumdur. Bu durum bazen çok şiddetli ağrılara neden olduğu gibi bazen de çok hafif bir kasılma ile ortaya çıkar. Adet sancısını geçirmek için yapmanız gerekenler genellikle altta yatan neden araştırılarak ağrıyı önlemeye yöneliktir.

Neden Adet Ağrısı Görülür

Adet ağrısı görülme nedenleri çok çeşitlidir. Adet ağrısı rahmin endometriyum tabakası döllenme olmadığı için dökülürken kasılmalar ile kan dışarı atılır ve bu durum bazen ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Rahim kasılırken prostaglandin açığa çıkar ve ağrıya neden olur. Kasılma ile oluşan ağrı adet ağrısı diye tabir edilir. Bazen yumurtalıklarda var olan kistler de ağrıya neden olabilir. Rahimde var olan miyomlar, rahim içinde oluşan yapışıklıklar, bazı enfeksiyonlar da ağrıya neden olabilir.

Doğum Yaptıktan Sonra Adet Ağrısı Geçer mi?

Bazı kadınlar Doğum yaptıktan sonra ve emzirme döneminde hormon sisteminde ki değişimlerden dolayı adet ağrısı çekmezler. Fakat adet ağrısı rahmin ve yumurtalıkların bazı hastalıklarına bağlıysa ağrı görülmeye devam edilir. Rahmin endometriyum tabakası bazen bazı organlara yerleşebilir ve bu durum adet dönemlerinde aşırı ağrıya neden olur. Yineleyen yumurtalıklarda var olan kistler ağrıya neden olabilir. Altta yatan nedene bağlı olarak ağrıya bulantı ben kusma da eşlik edebilir.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ağrılarınız çok fazlaysa ve bu durum hayat kalitenizi etkiliyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Altta yatan neden bulunup İnan göre tedavi edilmesi gerekir. Adet döneminiz başladığı zaman sıcak uygulama yapmak ağrınızı azaltan bir yöntemdir. Ayaklarınızı ve karnınızı sıcak tutmanız rahmin gevşemesini sağlayacak ve ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Bitkisel olarak bir fincan kekik çayı içmek adet ağrısını azaltma yöntemidir. Rahim ve yumurtalıklarda var olan bir nedenden dolayı ağrı oluşuyorsa tedavi genellikle cerrahidir. Çok şiddetli ve geçmeyen bir ağrınız varsa mutlaka doktora muayene olmanız gerekir. Dismonore genellikle genç kadınlarda daha fazla görülen bir durumdur. Yaş ilerledikçe adet ağrılarında azalma görülebilir ve bu durum hormon dengesini ile alakalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!