Ana SayfaSağlıkHastalıkKaraciğer Hastalıkları Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları karaciğerin hasar görmesine neden olan birçok etken bulunmasına rağmen, erken evrede, bu hasara sebep olan rahatsızlıklar belirlenemeyebilir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Karaciğer Hastalıklarının Türleri

Hepatit A, B, C rahatsızlıkları başta olmak üzere; karaciğer yetmezliği, karaciğer yağlanması, siroz, safra kesesi iltihabı gibi birçok türü bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarının temel nedeni, kişilerin hijyen eksikliği ve sağlıksız beslenmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan incelendiğinde, Hepatit A, en bulaşıcı olan türdür. Virüs çiğ tüketilen besinlerden, salatalardan, içeceklerden bulaşır.

Hepatit B, karaciğere yerleşerek hücrelerde tahribata yol açar. Hijyenik olmayan ortamlarda, uyuşturucu kullanan bireylerde sıkça görülür. Hepatit C ise kan yolu ile bulaşır. Karaciğer rahatsızlıklarının diğer bir türüdür. Yoğun olarak uyuşturucu kullanan bireylerde görülür. Bunun dışında kan nakli ile de bulaşma ihtimali vardır. Karaciğer yağlanması ve karaciğer yetmezliği alkol ve sağlıksız beslenme ye bağlı olarak karaciğerde fazlaca yağ birikmesinden oluşur. Siroz ise yine alkolün büyük oranda etki ettiği kronik bir hastalık türüdür. Safra kesesi iltihabı da dolaylı olarak karaciğerden etkilenir. Temel görevi olan karaciğerde üretilen safrayı depolayıp bağırsaklara taşıyamaz ve bu rahatsızlık meydana gelir.

Tedavi Yöntemleri

Karaciğer hastalıkları tedavisi, hastalığın türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Hepatit virüsünün sebep olduğu rahatsızlıklardan korunmak için, içme suyu sağlıklı olan tercih edilmeli, besinler yüksek derecede pişirilmelidir. Kişisel hijyene özen gösterilmelidir. Çiğ olanlar ise iyice yıkanmalıdır. Sirozun alkolden kaynaklı olduğu durumlarda kesin tedavi yoktur. Hastanın rahatlaması için ilaç tedavisi uygulanır. Alkol, yağlı besinler gibi karaciğeri yoran besinlerden uzak durarak ve rutin doktor kontrolleri ile hastalığın önüne geçilebilir. Karaciğer yağlanması ise diyabete bağlı, aşırı kilolu, düzensiz beslenmeden kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda hafif sağlıklı diyetler ve egzersizler yaparak, kan şekerini normal seviyelere çekip, hastalığın zararlarını minimum seviyeye çekmek mümkündür. Safra kesesi iltihabı ise genellikle ameliyat gerektirebilir. Büyük risk barındırmayan bu ameliyat ile kişinin safra kesesi temizlenir ya da alınır.

Karaciğeri Koruyan Besinler

Karaciğer hastalıkları tedavisi için, öncelikli hedef karaciğeri güçlü tutmaktır. Tıbbi tedavi sürecinin dışında, sağlıklı besinleri tüketerek de tedavi süreci desteklenebilir. Bu besinlerden limon suyu, doğal antioksidan kaynağı olan sarımsak, zerdeçal, maydanoz, elma, c vitamini bakımından zengin narenciye, yeşil çay, brokoli karaciğer sağlığını oldukça koruyan yiyecek ve içeceklerdir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!