Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKil Sabunu Faydaları

Kil Sabunu Faydaları

Kil Sabunu çok eski zamanlardan süre gelen ve insanlar tarafından bilinen çok faydalı ve doğal bir kumlu sabun çeşididir. Kilden yapılan kil sabunu ise cilt için çok faydalı olarak bilinmektedir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Kil cildi temizlediği ve canlandırdığı için insanlar tarafından çok fazla talep edilir hale gelmiştir. Özellikle ergenlik çağındaki pek çok genç yüzündeki sivilcelerden şikayetçidir. Kullanılan bu kil yada kıl sabunu yüzü temizleyerek akneli yüzden kurtarıcı özelliktedir. Kilden yapılan sabun özellikle yağlı cilt tipine daha çok uygundur. Yağlı cilt sahipleri beyaz kil tercih ederken Kuru cilt sahipleri kırmızı kılıf tercih etmelidir. Hassas cilt tiplerine kırmızı kılıf tercih etmelidir.

Kil Sabunun Özellikleri

Yüzdeki siyah leke ve akneleri giderir. Ciltteki sivilceleri kurutma özelliği bulunan kil sabunu yüzü temizler. Yüzde sivilcelerden kalacak olan lekelerinde giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Saçlar içinde önemlidir saçların dökülmesini azaltır. Çok yağlı olan saç derilerinde sac köklerine uygulanarak saç derilerini yağdan temizleyerek daha sağlıklı saçlar çıkmasına yardımcı olur. Saçlara doğal parlaklık kazandırır. Ciltteki ölü katmanı temizler ve daha parlak bir görünüm kazandırır. Yağlı saçları dipten uca çok iyi temizlerken saç dibindeki deriyi tahriş etmez.

Neden Kil Sabunu?

Piyasada adını ve içeriğini bilmediğimiz içinde pek çok kimyasal bulunduran sabunları tonlarca para verilir. Bu durum hem cilt sağlığımızı etkiler hem de bütçemize ciddi oynamalar yapar. Kil sabunu hem doğal hem faydalıdır. Diğer sabunlar gibi çokta pahalı değildir. Parasından ziyade burada asıl önemli konu cilt sağlığıdır. Adını bilmediğimiz sabunlar aslında doğalmış gibi gösterilmekte böyle bir algı uyandırmak için ilgi çeken pek çok reklam yayınlamaktadır. Fakat insan sağlığı konusunda zararlıdır.

Kil sabunu alırken bu sabunun gerçekten doğal mı olduğunu mutlaka bilmeliyiz çünkü art niyetli pek çok firma yine bu sabunlara da değişik içerikler ekleyip satışa sunabiliyorlar. Kil sabunu kullanırken yağlı ciltler her gün kullansa da herhangi bir yan etki olmaz. Fakat kuru ciltler her gün kullanıldığında yüzleri tahriş olacağından, kuru ciltli kişiler kil sabununu iki günde bir kullanmalıdır. Kil sabunu kullandıktan sonra mutlaka cilde nemlendirici kullanarak hafif bir nem kazandırılmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!