Ana SayfaGüzellikCilt BakımıÇayın Cilde Faydası Var mıdır?

Çayın Cilde Faydası Var mıdır?

Çay cildinize canlılık katabilir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu haberde çayın cilde faydaları ve göz altı için kür tarifi

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Türkiye’de oldukça sık tüketilen bir içecek olan siyah çay hem lezzet hem de cilt bakımı açısından oldukça tercih edilen bir bitkidir. Demlikte demlemiş olduğunuz ve kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olan siyah çay ile aynı zamanda cildinize ve saçlarınıza da bakım yapabilirsiniz. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde çokça yetiştirilen bu mucizevî bitki ile cildinize canlılık katabilir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu yazıda da çayın cilde faydası var mı? Sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Çay Peelingi ile Cildinizi Canlandırın

Çay peelingi cilde haftada 2 – 3 kez uygulandığından cildin daha sağlıklı ve canlı bir görünüm elde etmesine olanak sağlar. Ciltte bulunan ölü derinin atılmasında ve cildin yepyeni bir görünüm elde etmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan çay peelinginin hazırlanışı da oldukça kolaydır.

Bir yemek kaşığı siyah demlenmiş çaya, 1/4 su bardağı ılık su ekleyin. Bu karışıma daha sonra bir miktar bal ve limon suyu da ekleyerek peelinginizi hazır hale getirin.

Önce siyah çayı demleyin ve posasını kullanmayın doğrudan demlenmiş halini yüzünüze uygulayın. 5 dakika boyunca elde ettiğiniz karışımı yüzünüzde bekletin ve ardından bol ılık su ile cildinizi temizleyerek nemlendirici krem sürün.

Çay Maskesi

Bir adet muz ve demlenmiş siyah çay ile yapacağınız bu maske cildinizde yer alan pek çok istenmeyen duruma adeta bir reçete gibidir. Cildinizde bulunan lekelerin giderilmesi için oldukça faydalı bir tarif olan muzlu siyah çay maskesi cilde sıkça uygulandığından kısa sürede gözle görülür bir iyileşme gözlemlenmesini sağlar.

Güneşten kaynaklı cilt lekelerinin yok edilmesinde önemli bir yere sahip olan muzlu çay maskesinin hazırlanışı da çok kolay. Demlenmiş çay ile karıştırdığınız muzu cildinize uygulayın ve 10 dakika bekleyerek cildinizi ılık su ile temizleyin.

Göz Morluklarına Birebir

Demlenmiş siyah çay poşetlerini göz altlarınıza uygularsanız kısa sürede göz altı morluklarınızın iyileştiğini göreceksiniz. Yorgunluk ve uykusuzluk kaynaklı oluşan bu morluklar poşet çayın 1 – 2 dakika boyunca temas ettirilmesi ile kısa sürede iyileşme göstereceklerdir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!