Ana SayfaSağlıkBebek BakımıBebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Nasıl Giderilir?

Evin neşe kaynağı olan ve ‘’Aile’’ kavramının tamamlayıcısı olan bebeklerimiz bağışıklık sistemlerinin henüz zayıf olması nedeniyle oldukça hassastırlar. Bu nedenle de çok sık bir şekilde farklı hastalıklara yakalanabilirler.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlık ise burun tıkanıklığıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri

En önemlisi bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle enfeksiyon kapmasıdır. Özellikle de gribal enfeksiyon durumları burun tıkanıklığını tetiklemektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir gıdaya karşı oluşan alerjiler. Bulunduğu ortamdaki kuru hava nedeniyle burunda bulunan minik tüylerin çalışmaması sonucu burun tıkanıklığı meydana gelir. Burnun için de herhangi bir nedenden dolayı kan birikmesi ve bunu kuruması da ayrı bir sebeptir. Ya da buruna kaçmış olan bir cisim ya da tüy ve ip gibi şeyler de buna neden olur. En doğal olan sebebi ise doğuştan gelen, burunda bulunan kemik ya da et parçasının yanı sıra kist ya da farklı rahatsızlıklar da burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun Tıkanıklığının Tehlikeli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Tıkanıklık 3 haftayı geçmişse, boğaz ağrısı varsa, nefeste zorluk yaşıyorsa ve burundan kan geliyorsa tehlike arz edebilir. Bunun için uzman bir doktora başvurmalısınız.

Burun Tıkanıklığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Serum fizyolojik; Bu ürünü eczanelerden temin edebilirsiniz. Şişesi içinde bulunan sıvıyı küçük pompasıyla çekin ve burun deliklerine 2 damlayı hassas bir şekilde damlatın. Bunu yaptıktan sonra hapşırması olağan bir şeydir.

Banyo yaptırmak; Bebeğe yaptırılacak bir sıcak su banyosu, burunda bulunan mikropların akmasını sağlayarak, nefes alışını hızlandırır.

Bulunduğu ortam; Bebeğinizin odası ne çok nemli, ne de çok kuru olmamalıdır. Orta kıvamını bulup her zaman o şekilde muhafaza etmelisiniz. Az olursa burnun yanı sıra vücutta da kuruluk meydana gelir. Çok olduğunda ise bakteri sayısı artış gösterir. Bu nedenle oldukça hassas olunmalıdır.

Yastık; Uyuduğu zamanlarda yastığını, bulunduğu durumdan biraz daha yükseğe kaldırın. Böylece burundaki pisliklerin hava yollarını tamamen kapatması engellenir. Yastık konusunda dikkat etmelisiniz. Yani çok hafif bir şekilde yükseltmelisiniz.

Burun temizleyici; Burnun da birikmiş olan akıntı ya da var olan pislikleri temizlemek için kesinlikle elinizi kullanmayın. Bunun için eczanelerden alacağınız burun aspiratörü son derece ideal bir üründür. Özellikle banyo sonrasında yapılırsa, yumuşayan mikropların aspiratörle alınması daha kolay olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!