Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıZencefil Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Düzenli ilaç kullanan kişiler zencefili tüketmeden önce mutlaka doktora başvurması gerekiyor. Peki, Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Geleneksel ve alternatif tıpta kullanılan zencefil bitkisinin pek çok yararı vardır. Sindirime yardımcı olur ve mide bulantısını azaltıcı özelliği vardır. Özellikle kış mevsiminde grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu bir rol oynar. Zencefil kurutulmuş, taze ve toz olmak üzere üç farklı şekilde kullanılabilir. Bunun yanı sıra yağı ve suyu da kullanılabilir. Benzersiz kokusu ve tadı içerisinde bulunan gingerol yağından gelmektedir. Belirlenen dozda tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi halde karın ağrısı, mide ekşimesi, ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir. Zencefilin ilaçlarla etkileşime girip girmediği henüz bilinmiyor. Ancak düzenli ilaç kullanan kişiler zencefili tüketmeden önce mutlaka doktora başvurması gerekiyor. Peki, Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Mide Bulantısı: Özellikle sabah ortaya çıkan bulantılara karşı etkilidir. Örneğin, deniz tutması tedavisinde uzun yıllar boyunca kullanıldığı ve reçeteli ilaçlar kadar etkisinin olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Ameliyat sonrası oluşan mide bulantısının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Kas, Eklem Ağrıları: Zencefil, hareket ve spora bağlı oluşan kas ağrılarında etkilidir. 11 boyunca günde iki gram zencefil tüketimi özellikle dirsek egzersizi yapan kişilerde oluşan kas ağrısını önemli ölçüde azaltıyor. Ağrıyı anında azaltmaz, gün içerisinde etkisini gösterir.

Diyabet Ve Şeker: Kan şekerini düşürmede rol oynar. Ayrıca kalp hastalıkları oluşumunu da azaltır. Yapılan bir çalışmada tip 2 diyabetli hastalara günde iki gram zencefil tozu verilmiştir ve kan şekerinin %12 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Bağırsaklara Etkisi: Kronik bağırsak sıkıntılarında karnın boşaltılmasına yardımcı olur ve hızlandırıcı bir etkisi vardır. Yemekten önce 1,2 gram zencefil tozu mide boşaltımını hızlandıracaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!