Ana SayfaSağlıkAğız ve Diş SağlığıEstetik (Kozmetik) Diş Tedavisinin Avantajları

Estetik (Kozmetik) Diş Tedavisinin Avantajları

Yapılan bir araştırmada kişilere kendilerini çekici hissetmeleri için arzuladıkları fiziksel özelliğin ne olduğu sorulmuş. Yüzde 33'ü sağlıklı saçlar, yüzde 36'sı sağlıklı bir vücut yapısı, yüzde 42'si mükemmel bir cilt, yüzde 67'si güzel eller, yüzde 85'i ise güzel dişler arzuladıklarını söylemişler.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Estetik diş tedavisinin avantajları:

  • Daha parlak ve güzel görünümlü dişler,
  • Daha mükemmel bir gülümseme,
  • Bireyin kendisine olan saygı ve güveninin artması,
  • Kişinin iş potansiyelinin çoğalması,
  • Bireyin daha başarılı insan ilişkileri kurmasıdır.

Dental kozmetikler

Yapılan bir araştırmada kişilere kendilerini çekici hissetmeleri için arzuladıkları fiziksel özelliğin ne olduğu sorulmuş. Yüzde 33’ü sağlıklı saçlar, yüzde 36’sı sağlıklı bir vücut yapısı, yüzde 42’si mükemmel bir cilt, yüzde 67’si güzel eller, yüzde 85’i ise güzel dişler arzuladıklarını söylemişler. Bu araştırmanın sonucu günümüzde diş hekimlerinin estetik sorumluluklarının ne kadar fazla olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Modern diş hekimliği, gelişen teknoloji ve materyaller yardımıyla diş hekimlerinin hastalarına arzuladıkları gülüşü kazandırmasına imkân tanımaktadır.

Estetik (Kozmetik) restorasyon

Dişlerin doğal rengine uygun ve kaybolan yüz estetiğinin de düzeltilerek onarılmasıdır. Laminate Veneer’ler (yarım yüz kaplamalar), diş beyazlatma, metal içermeyen porselenler, kompozit bonding ve porselen dolgular yardımıyla, dişlerin şekli, rengi ve dizilişi kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

Porselen veya Kompozit Laminate Veneer’ler

Çarpık, renkleri değişmiş veya çeşitli nedenlerle aşınmış ön dişlerin sadece ön yüzeylerinin özel porselenler veya kompozit esaslı dolgu maddesi yardımıyla kaplanarak düzeltilmesi işlemidir.

Özellikle dişlerini tamamen küçülttürmek veya belli bir yaşın üzerinde ortodontik tedaviyle uğraşmak istemeyen, iyi görünümlü dişlere ve mükemmel bir gülümsemeye kavuşmayı arzulayan kişiler için ideal bir çözümdür. Uygulama,“Holywood protez” ve tedavi sonucunda hastanın kavuştuğu gülümseme “Holywood gülüşü” olarak da adlandırılmaktadır.

Hem porselen hem kompozit kullanılarak mükemmel sonuçlara ulaşmak mümkündür. Ancak doğal yapısı ve özel bir porselen materyalinden (sadece porselenden) yapılması nedeniyle porselen daha mükemmel estetik sağlamakta, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Porselen Laminate Veneer’lerin metal destekli porselen kronlara karşı avantajları

Dişlerde daha az küçültme yapılmaktadır. Kompozit veya porselen hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, Laminate Veneer yapmak için dişlerin ön yüzeylerinden sadece 0.6- 0.8 mm arasında bir düzeltme yapılması yeterlidir. Halbuki metal destekli bir porselen kron yapmak amacıyla dişin her tarafından 1.5- 2 mm küçültme yapmak gerekmektedir.

Özellikle ön dişlere yapılan metal destekli porselen kaplamalar eskidikleri zaman dişeti bölgesinde koyu renkli, doğal olmayan bir görünüm oluşabilir. Özellikle porselen veneer’lerde diş yüzeyiyle restorasyon arasında kesintisiz bir geçiş sağlanması ve yapısında metal bulunmaması nedeniyle yıllar geçse de bu kötü görünüm ortaya çıkmaz.

Bu tedavide kullanılan porselenlerin ışık geçirgenlikleri doğal dişlere çok yakındır. Bu özellikleri sayesinde onarılan dişler doğal görünmekte ve daha mükemmel bir estetik sağlanmaktadır.

Dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimal aşındırma yapıldığı için tedavi hiçbir zaman “geri dönülemez” değildir. Dişin sonradan tamamen küçültülerek tam bir kaplama yapılması her zaman mümkündür.

Dişlerdeki aşındırma minimal olduğu için işlem çoğu hastada diş hekimi korkusunun ana nedeni olan iğne yapmaya bile gerek kalmadan yapılabilir.

Porselen Veneer’lerin bakımı ve korunması

Porselen Veneer’ler iyice yapıştırıldıktan sonra normal beslenme sırasında gelebilecek birçok yüke dayanacaktır. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta, porselenlerin gerilme kuvvetlerine dayanıksız olmasıdır. Bu nedenle kuru yemiş kabuklarını açmak, et ve tavuk kemiği çiğnemek, elma ısırmak vs. gibi porselenlere direk yük gelebilecek işlemlerden kaçınılmalıdır. Hasta dişlerini fırçalamaya ve diş ipliği kullanmaya devam etmelidir. Porselen Veneer’ler diş hekimliğinde yapılan tüm restorasyonlar içerisinde diş etine en “dost” uygulama olarak kabul edilmektedir. Hastaların normal diş bakımlarını sürdürerek ağız sağlığını koruması durumunda hiç bir problem olmayacaktır. Fırçalama veya diş ipliği kullanmak porselenlere zarar vermez. Aksine dikkatli bir ağız bakımı ve aşındırıcı içermeyen diş macunlarının kullanılması porselenlerin ömrünü uzatacaktır.

Bazı durumlarda porselen veneer’ler yapıştırıldıktan sonra dişlerdeki sıcak-soğuk hassasiyeti hemen geçmeyebilir. Bu durumda yapılması gereken 1-2 hafta kadar hassasiyetin geçmesini beklemektir. Eğer bu süre geçmesine rağmen diş hassasiyetinde azalma olmuyorsa, hasta mutlaka diş hekimini aramalıdır.

Porselenlere direkt yük getirecek alışkanlıklardan sakınmak önemlidir (ön dişlerle ısırma, ağızda kalem, iğne, pipo vs. tutma gibi).

Diş sıkma veya gıcırdatma gibi kötü bir ağız alışkanlığı olanlarda, bu istemsiz kuvvetler porselenleri yerinden çıkarabilir veya kırabilir. Bu durumda hastaya geceleri uyurken kullanacağı basit bir aparey yapılmalıdır.

Porselen Laminate Veneer’ler yapıştırıldıktan bir hafta sonra ilk kontrol yapılmalıdır. Hastanın hiçbir şikayeti olmasa bile bu kontrol önemlidir. Çünkü bu kontrol sırasında, doku uyumu, diş etlerinin yeni restorasyonlara verdikleri tepki, ağız bakımı ve estetik bir kere daha gözden geçirilecektir. Erken saptanan sorunların düzeltilmesi; daha kısa zamanda, daha az acıyla ve daha ekonomik olacaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!