Ana SayfaSağlıkAğız ve Diş SağlığıDiş Minesine Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

Diş Minesine Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

Yiyecek ve içecekler diş minesine olumsuz etki edebilir, sararmasına yol açabilir. Peki, diş minesine zarar veren yiyecekler nelerdir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Ağız ve diş sağlığı genel vücut sağlığı açısından önemli bir husustur. Genel sağlığı koruyabilmek için ağız ve diş sağlığına özen göstermek ve zararlı besinlerden uzak durmak gerekir. Dişleri korumak için düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve zararlı besinlerden uzak durmak gerekir. Gün içinde alınan bazı gıdalar, yiyecek ve içecekler diş minesine olumsuz etki edebilir, sararmasına yol açabilir. Peki, diş minesine zarar veren yiyecekler nelerdir?

Asitli İçecekler Dişlerin Düşmanı

Kola, soda, sporcu içecekleri, enerji içecekleri gibi içeriğinde asit barındıran içecekler diş minesine direkt etki eder ve yapısını bozmaya neden olur. Asit, diş ve diş eti sağlığı için en büyük tehlikelerden biridir, asit dişlere nüfus ederek diş minesinin erimesine ve incelmesine neden oluyor. Enerji içecekleri, kola ve meyveli sodaların içerisinde asitle birlikte şeker de olduğundan daha zararlı hale dönüşüyorlar. Şeker diş çürümelerine yol açıyor, bakım konusunda da hassasiyet gösterilmediğinde diş kayıpları yaşanabiliyor.

Alkol Ve Kahve Diş Minesine Zarar Veriyor

Alkollü maddeler, asitli oldukları için dişlere zararlıdır, özellikle kırmızı şarap ve beyaz şarap diş minesi üzerinde leke oluşturuyor. Dişlere zarar veren bir başka içecek ise kahvedir, kahvenin yaratmış olduğu etki diğerlerine göre daha kalıcıdır. Diş minesi üzerinde kahveden dolayı sarı lekeler oluşur ve bu lekeler kolay kolay geçmez, kalıcıdırlar. Kahvenin leke yapmasını önlemek için mutlaka sonrasında bir bardak su tüketmek gerekir.

Diş Minesine Zararlı Diğer Yiyecekler

Dişlere zarar veren besinlerden bir diğeri şekerdir, şeker diş çürümelerine yol açar ve diş renginde bozulmalara neden olur. Çok fazla şeker tüketen kişilerde diş sağlığı çok daha çabuk bozulur. Meyve insan sağlığı için en faydalı besin grubudur, meyve tüketmek sağlığı korumak adına gereklidir. Ancak içerisinde asit bulunan meyveler dişler için zararlı olabiliyorlar. Zararlı etkilerden uzak kalmak için meyve yedikten sonra su içmek ve dişleri fırçalamak dişleri korumaya yarar. Turunçgiller ailesinden olan portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi meyveler daha yüksek asit içerirler bu meyveleri tükettikten sonra mutlaka su içmeli ve dişler fırçalanmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!