Ana SayfaSağlıkİlaçların Sağlığa Sıkıntı Vermesi

İlaçların Sağlığa Sıkıntı Vermesi

Çoğu ilaç insanın sağlığına olumlu yönde etki etmekle beraber yanlış zaman veya yanlış ilaç kullanımı olduğu zaman bu durum bireylerin zararına olabileceği gibi ölümle sonuçlanabilecek sıkıntı meydana getirebiliyor.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

İnsanlar kalıcı veya geçici hastalıklardan dolayı sık sık ilaçlar veya buna benzer şeyler kullanmaktadır. Bu durum günümüzde her geçen gün artmakla birlikte tıbbın yenilikleri sayesinde en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Çoğu ilaç insanın sağlığına olumlu yönde etki etmekle beraber yanlış zaman veya yanlış ilaç kullanımı olduğu zaman bu durum bireylerin zararına olabileceği gibi ölümle sonuçlanabilecek sıkıntı meydana getirebiliyor. Bunun sebebi, bazen çocukların fazla iyimser olması, bazen büyüklerin dikkatsizliği, bazen de insanların bildiğini zannetmesi olabiliyor.

İlaçlar ve Yan Etkileri

Günümüzde sağlık en önde gelen sorulardan biri olduğu için tıp bu hususta ilk olarak spor, egzersiz gibi yollara teşvik ederek hastaların ameliyat olmalarını ve ilaç kullanımını en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bu durum hastaların sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Doktorların hastalara spor ve egzersiz tavsiye etmesi demek her hasta için başvurulabilinecek bir yol anlamına gelmekle beraber bu böyle değildir. Tıp, çoğu zaman hastaların ilaç kullanmasını tavsiye eder ve en son çare olarak ameliyat olmasına teşvik eder.

Mesela bir hasta ilk olarak kendi sağlığını düşünür ve bunun için hangi ilaç gerekiyorsa onu alır. Ama çoğu zaman bu böyle cereyan etmez. İnsanlar arkadaş, akraba, komşu gibi kanallar vesilesiyle sağlığına iyi gelecek hatta ciddi yan etkileri olacak ilaçları kullanmakta fazla düşünmüyor. Nitekim her ilaç doğru kullanıldığı zaman bile çoğu zaman yan etkileri olabildiği gibi kalıcı sorunlar oluşabilmektedir. Bu yüzden her hastanın doktor kontrolü hususunda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Sağlığın İlacı 

Hastalar her geçen bilinçlenmekle birlikte teknoloji ve sosyal kanallar aracılığıyla bazen yanılıyor bazen de iyi sonuçlara ulaşabiliyor. İlaçların insan sağlığına fayda vereceği şekilde her hastanın azami dikkat etmesi muhimdir. Bunun için her hastanın doktor kontrolünden geçmeyen ilaçları kullanmaması, basit bir baş ağrısı veya karın ağrısı diye düşünerek aklına gelen ilaçları kullanmaması, civarındaki insanların da bütün tetkikleri yapmış gibi rahat rahat ilaç tavsiyesi yapmaması vazgeçilemez bir meziyettir. İnsanların rahat rahat kendi tercihine göre ilaç kullanımına son vermesi halinde tıbbın gelişmesi, ülkemiz ve dünya çapında  önem kazanacaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!