Ana SayfaSağlıkAğız ve Diş SağlığıDiş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Diş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Öyleyse diş bakımını nasıl yapmalısınız? İlk öncelikle uygun diş fırçası ve diş macunu kullanmalısınız. Diş etlerine zarar vermeden yavaş...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Diş bakımı sağlık açısından son derecede önemlidir. Yeterli düzeyde diş bakımı yapılmadığı sürece bakteriler, plaklar ve çürükler artmaya başlar. Bunun sonucunda da diş eti hastalıkları, ağız kokusu ve dişlerde kırılma meydana gelir. Uzmanlara göre en az 6 ayda bir kez dişlerin tamamen kontrol ettirilmesi önerilir. O yüzden diş bakımına oldukça dikkat etmeli ve kesinlikle ertelememelisiniz. Öyleyse diş bakımını nasıl yapmalısınız? İlk öncelikle uygun diş fırçası ve diş macunu kullanmalısınız. Diş etlerine zarar vermeden yavaş hareketlerle dişlerinizi fırçalamalısınız. Aynı zamanda diş bakımı sadece fırçalamayla yapılmaz. Her diş temizliğinin ardından diş ipi kullanmalı ve diş aralarında kalan artıkları bu şekilde temizlemelisiniz.

Diş Bakımının Önemi Nedir?

Diş bakımının önemi son derecede fazladır. Dişler sağlıksız olduğu zaman tüm vücudunuzu da olumsuz etkiler. Aynı zamanda diş kaybına ve hatta ağrılara neden olur. Bu sebeple kesinlikle aksatmamalı ve göz ardına almamalısınız. Diş bakımınızı düzenli olarak sabah ve akşam yapmanız gerekir. Ancak sadece fırçalamak yetmez. Bununla beraber diş ipi kullanmalı ve son olarakta gargara yapmalısınız. Böylelikle diş aralarında kalan tüm plak ve bakteriler giderilecektir.

Diş Bakımı İçin Doğal Yöntemler Fayda Sağlar mı?

Bazı doğal yöntemler diş bakımı için oldukça yararlıdır. Ancak doğal yöntemler diş etlerine zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle doğru tercih yapmalı ve bilinçli bir şekilde diş bakımı yapmalısınız. Aynı zamanda bazı yöntemler diş beyazlama da oldukça iyidir. Örneğin; limon, çilek, karbonat, muz kabuğu ve elma sirkesi dişlerde oluşan bakterileri azaltmasından dolayı tavsiye edilir. Fakat sık sık yapılmamalı ve haftada 2 kere bu yöntemleri yapmalısınız.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş etlerinizin çekilmemesi ve kanamaların meydana gelmemesi için diş bakımında dikkatli olmalısınız. Dişlerinizi yumuşak ve dairesel hareketler ile fırçalamalısınız. Aynı zamanda diş ipi diş etlerine yakın bir şekilde yapılmamalıdır. Aksi taktirde kanama ve diş çekilmesi meydana gelebilir. Ayrıca diş bakımı kadar dil temizliği de son derecede önemlidir. Diş bakımı esnasında dil yüzeyi temizlenmeli ve aynı şekilde fırçalanmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!