Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıLavanta Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Lavanta Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Merak edenler lavanta çayı nasıl tüketilmelidir? diye araştırma yapmaktadır. En kısa yoldan söylemek gerekirse, lavantanın faydaları...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Lavanta bitkisinin kullanılmaya başlamasının üzerinden yaklaşık 3 bin yıl geçmiştir. Keşfedildiği zaman mor renginin güzelliği ve kokusunun büyüsü için kullanılan lavanta yıllar geçtikçe ve bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sayesinde pek çok hastalığa ve yorgunluğa iyi geldiği saptanmıştır. İçerdiği etkin maddeler ile vücudu rahatlatan lavantanın pek çok kullanıldığı alan vardır. Lavanta yağı, lavanta toniği, yemek soslarında ve lavanta çayı olarak da kullanılabilir. Merak edenler lavanta çayı nasıl tüketilmelidir? diye araştırma yapmaktadır. En kısa yoldan söylemek gerekirse, lavantanın faydaları saymakla bitmez.

Lavanta Çayı Demleme Yöntemi

Lavanta çayının rahatlatıcılığı hemen gözlenebilir derecede etkilidir. İçerdiği aroma ve koku sayesinde beynin rahatlama merkezini uyararak faaliyete geçmesini sağlar. Lavanta çayı strese karşı savaşır, merkezi sinir sisteminde uyarılar yayarak vücudu rahatlatan bu çay, migren ağrıları çekenler için ilaç niteliğinde olacaktır. Taşlık ve dağlık bölgelerde yetişen bu bitki, oldukça hoş kokuludur. Mor renginin arkasında sakinleştirici etkisini gizleyen bu çiçek ev dekorasyonunda da oldukça tercih edilmeye başlanmıştır.lavanta cayi nasil tuketilmelidir

Vücudun Her Yerine Fayda

Lavanta çayının faydalarını görmek isteyenler, aktarlardan, marketlerden ve dilerlerse kendi çevresindeki topraktan lavanta elde edebilir. Kurutulmuş olan lavantaların demleme şekli oldukça önemlidir. Kişi başına bir bardak su kaynatılarak işleme başlanır. İçine bir tatlı kaşığı lavanta atılır ve demlenmeye bırakılır. Demlenen çay ılınınca içilir. Sindirim sisteminden tutun vücudun her yerine mutlaka bir fayda sağlayan bu ilaç niteliğindeki bitki, psikolojik rahatsızlıklar için de birebirdir İç organlarda detoks etkisi gösteren bu mucizevi bitki karaciğer rahatsızlığı çekenler için iyi bir temizleyici olacaktır. Saç dökülmelerine karşı da savaşan bitki, saçların eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

Adet Düzensizliklerine Birebir

Adet döngüsünde düzensizlikler yaşayan kadınlar tarafından lavanta çayı tercih edildiğinde, hem adet döngülerinin düzeldiği hem de ciltlerinin parladığının arttığı gözlemlenmiştir. Mide ve bağırsaklarında problem yaşayan insanların tercih edebileceği bir içecek olan lavanta çayı, bağırsakları yumuşatarak iyileştirici etkiye sahiptir. Zaman zaman sivilceler oluşan ciltler için ise iyi bir yatıştırıcı etkisi gösterir. Biraz lavanta çayını pamuğa sürerek sivilceli bölgeleri temizlemek oldukça iyi gelecektir. Tansiyon problemi yaşayan hastalara alternatif tıp olarak önerilen lavanta çayı, sinir sistemini sakinleştirerek romatizma ağrılarının da giderilmesine yardımcı olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!