Ana SayfaSağlıkHastalıkKanlı İshalın Tedavisi Nedir?

Kanlı İshalın Tedavisi Nedir?

Kanlı ishalın tedavisi nedir? sorusuna cevaben uzman doktorlar tarafından uygulanmakta olan pek çok tedavi yöntemi bulunmktadır.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Her insanın hayatında belirli dönemlerde bazı etkenlerden ötürü yaşadığı ishal durumun bir çeşidi olarak kanlı ishal, dışkının kanlı bir şekilde boşaltım yolundan çıkması olarak tanımlanabilir. Kanlı ishalın tedavisi nedir? sorusuna cevaben uzman doktorlar tarafından uygulanmakta olan pek çok tedavi yöntemi bulunmktadır. Kanlı ishale neden olabilecek olan unsurlar birden fazla olmakla beraber bazıları ciddi hastalıklardan ötürü meydana gelebilmektedir.

Kanlı İshal Nedenleri

Kanlı ishalin meydana gelmesindeki nedenler; kolon kanseri, basur, iltihabi bağırsak hastalıkları, anal yırtıklar, ilaçların yan etkileri, iskemik olit, enfeksiyon, zehirlenme şeklinde sıralanabilmektedir. Kanlı ishalin oluşumuna neden olan pek çok irili ufaklı neden olabilmekle beraber uzman bir dâhiliye doktoruna başvurulması tavsiye edilir. Küçük sayılabilecek bir rahatsızlık olmamakla beraber uzman doktor tarafından yapılacak olan testler ile hangi sebepten kaynaklandığı da ortaya çıkmış olur. Kanlı ishal ile beraber pek çok başka belirti de kendisini gösterebilir.

Kanlı İshal Belirtileri

Kanlı ishalin belirtileri arasında; karın şişmesi ya da şişkinlik, karın ağrısı ya da kramp, yorgunluk, vücut ağrıları, mide bulantısı, dışkıda mukus ya da sindirilmemiş olan yiyecekler, iştahsızlık, rektal ağrı, rektal kanama, kusma, acil dışkı çıkartma hissi ve buna gerek duyma gibi durumlar kanlı ishalin belirtileridir. Bu konuda uzman olan bir doktordan hastalığın tedavisi için destek almak mümkün olurken bu belirtiler görüldüğü takdirde bir dahiliye uzmanına görünülmesi tavsiye edilir.

Kanlı İshal Tedavisi

Kanlı ishalin tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişkenlik göstermektedir. Kanamaya neden olmakta olan soruna bağlı olarak uzman doktor tarafından bir tedavi seçeneği öngörülür. Dışkının yumuşatılması için lifli gıdalar tüketmek, yaşam tarzının yiyecek alışkanlıklarını değiştirmek, bol miktarda meyve ve sebze tüketimi yapmak şeklinde basit bir kaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bununla beraber kanamanın nedeni daha ciddi bir durumdan kaynaklanıyor ise bağırsak kanseri ya da kolon kanseri gibi hastalıkların tedavisi için kompleks tedavi yöntemleri denenmektedir. Kanlı ishal pek çok nedenden ötürü ortaya çıkabileceği için tedavi seçenekleri de nedene göre değişken bir durum oluşmasına neden olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!