Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Cilt Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Cilt sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Hayatın akışında olan ve yanlış diye tabir edilen bazı uygulamalar cilt sağlığını olumsuz...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Deri tüm vücudu saran büyük bir organdır. Deri aynı zamanda savunma görevi görerek bakteri ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Deri bütünlüğü bozulmadığı sürece bu koruma görevi devam eder. Cilt sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Hayatın akışında olan ve yanlış diye tabir edilen bazı uygulamalar cilt sağlığını olumsuz etkiler ve cildin erken yaşlanmasına neden olur. Özellikle kuru ciltler sürekli bakım ve özen isteyen cilt tipleridir.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Cildin yapısı genetiktir. Anne veya babanızdan aldığınız genler ile kuru, normal veya yağlı bir cilde sahip olursunuz. Ancak yaşam şekli ve beslenmeniz cildinizi etkiler. Cilt sağlığı için bol su içilmelidir. Su cildin nem dengesini koruyan bir faktördür. Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Bol sebze ve meyve tüketimi cildin ihtiyacı olan vitaminleri sağlamak için önemlidir. Cildi aşırı soğuk ve sıcak hava değişimlerinden korumak önemlidir.cilt sagligini etkileyen faktorler nelerdir

Cilt Bakımının Önemi

Zaman içinde ciltte kolojen üretimi azalarak yaşlanma süreci başlar. Kadınların cildi daha hassas ve erkeklere oranla daha ince olduğu için yaşlanma daha çabuk başlar. Düzenli yapılan cilt bakımı ile yaşlanma sürecini geciktirmek mümkündür. Kullanılan cilt bakım ürünleri kaliteli olmalı ve cilde olumsuz etki yapmamalıdır. Cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. Cilt bakımı hem cilt bakım ürünleriyle hem de yaşam şekliyle desteklenmelidir. Kullanılan ürünler mutlaka masaj ile cilde sürülmelidir. Masaj cilt altı kaslarının elastikiyetini artırır ve cildin daha diri görünmesini sağlar. Aynı zamanda sürülen ürünlerin daha çabuk emilmesini sağlar.

Cilde Zarar Veren Uygulamalar Nelerdir?

Cilt sağlığını korumak ve ona göre uygulama yapmak cilt hasarını önler. Uzun süre güneşlenmek cilt kanserinin birinci nedenidir. Aynı tehlike solaryum için de geçerlidir. Cilt tipine uygun olmayan her maske bitkisel içerik olsa dahi cilde uygulanmamalıdır. Makyaj temizlenmeden kesinlikle uyunmamalıdır. Makyaj malzemeleri mümkün olduğu kadar doğal ve kalite olan ürünlerden seçilmelidir. Cildi nem dengesini bozan her uygulama ciltte kuruluğa neden olur, kuru cilt kaşınır ve cildin bütünlüğü bozularak enfeksiyonlara açık hale gelir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!