Ana SayfaSağlıkBitkisel TedaviChia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bundan dolayı chia tohumunu olan ilgi gün geçtikçe artmakta ve internette chia tohumu faydaları nelerdir? Soruları sıkça sorulmaktadır.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Chia tohumunun içeriği anlaşılmaya başlanınca, faydaları da ortaya çıkmaya başladı ve günlük hayatta da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bundan dolayı chia tohumunu olan ilgi gün geçtikçe artmakta ve internette chia tohumu faydaları nelerdir? Soruları sıkça sorulmaktadır.

Chia Tohumu Nedir?

Salvia hispanica, güney Amerika bölgesinde yetişen ada çayına benzer bitki türüdür ve dünya genelinde Chia bitkisi olarak bilinir. Bu bitkiden elde edilen küçük siyah renkli tohumlar ise chia tohumu olarak adlandırılmaktadır. Çiçekli bir bitki olan chia, aslında nane ailesindendir ve genellikle Meksika ve Guatemela da yetişmektedir. Mayalardan beri bilinen chia, maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Mayalar bu bitkinin tohumlarına ise aşırı enerji sağladığı için koşucu yemeği diyorlardı.chia tohumu faydalari nelerdir

Chia Tohumunun Zayıflamaya Faydası Var Mıdır?

Chia tohumlarında bulunan yüksek protein kaynağı, özellikle vücuttaki yağın parçalanması ve yakılması ile kan şekerinin dengelenmesine olumlu katkı sağlamaktadır. Mineraller açısından da çok zengin olan chia tohumları, ağır işler ve spor yapanların kaybettikleri minerallerin takviyesini de sağlamaktadır. Chia tohumları ağırlıklarının on katına kadar suyu tutma özelliklerinden dolayı, sindirimi geciktirmekte ve daha uzun sürede acıkma gerçekleşmektedir. Tohumlarda bulunan yüksek miktarda çinko ise vücudu daha zinde tutmakta ve özellikle vücudun şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, özellikle zayıflama maksatlı diyet yapanların, beslenme listelerinde chia tohumunun bulunması faydalı olmaktadır.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun çok fazla faydası bulunuyor, bilinen en önemli faydaları ise şunlardır:

  1. Tohumlar, yüksek miktarda antioksidan özelliklerinden dolayı cildin yaşlanmasını geciktirmekte ve ciltte oluşacak hasarların daha çabuk onarılmasını sağlamaktadır.
  2. Zengin lif kaynağı olan tohumlar, bağırsakların çalışmasını ve sindirimi düzenleyerek, dışkılamanın rahat olmasını sağlamakta, ayrıca midede oluşturdukları jel yapı ile yararlı bakterilerin daha rahat çoğalmasını sağlamaktadır.
  3. İçeriğinde bulunan yüksek linoleik asit sayesinde tansiyonu düşürmeye, kolesterolü düzenlemeye ve kalp sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.
  4. Günlük olarak düzenli alınan iki yemek kaşığı chia tohumu, vücut için gerekli olan kalsiyumun beşte birini karşılamaktadır. Bu yüzden kemik sağlığı için önemli bir besindir.
  5. Başta meme ve rahim kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinde destekleyici olarak vazife yapmaktadır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!