Ana SayfaSağlıkDoğal KürKuru Üzüm Suyuyla Karaciğer Temizliği

Kuru Üzüm Suyuyla Karaciğer Temizliği

Kuru üzüm suyunun sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Özellikle sağlıklı bir karaciğer için tüketmeniz gereken şeylerden biri de kuru üzüm suyu. Peki kuru üzüm suyunun ardındaki büyük sır nedir?

Şifa Bul
Şifa Bul
Youtube Kanalı

Yazar İçerikleri

Kuru üzüm suyunun sağlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Özellikle sağlıklı bir karaciğer için tüketmeniz gereken şeylerden biri de kuru üzüm suyu. Peki kuru üzüm suyunun ardındaki büyük sır nedir? Kuru üzüm suyu karaciğerde bulunan belirli bazı biyokimyasal işlemleri uyarır. Böylece kan dolaşımınızdaki toksik maddeleri atmaya yardımcı olur. Bu formülü dört gün düzenli olarak uygularsanız sindirim sisteminiz düzene girecek ve daha kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz. Doktorlar kuru üzümü sabah yemeği tavsiye ediyor. Kuru üzüm kalp sağlığını korur, kötü kolesterolden kurtulmanızı sağlar, trigliserit seviyenizi düşürür ve kabızlığı önler. Kuru üzüm doğal bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Kuru üzümü suda beklettiğinizde bu etkiler kat be kat artar. Çünkü kuru üzümdeki şekeri almadan antioksidan özelliğinden faydalanmış olursunuz.

İşte size kuru üzümün faydaları

Kuru Üzüm Suyuyla Karaciğer Temizliği

Kuru üzüm doğal bir antioksidan kaynağıdır

Kuru üzüm en güçlü antioksidanlardan biridir. İçerdiği flavonoidler hastalıkları önler ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kuru üzüm ve üzüm suyu yıllar boyunca çeşitli kalp ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmede kullanılmıştır.

Kuru üzümün detoks etkisi vardır

Karaciğer ve böbrekler hayati önem taşıyan organlarımızdandır. Vücutta biriktiği takdirde hastalık yapan toksik maddeleri ve ağır metalleri atarak kanın temizlenmesini sağlar. Bazen karaciğer ve böbrekler kötü beslenme, yağlı yiyecekler tüketme ve sağlıksız alışkanlıklar nedeniyle yeterli derecede çalışamaz. Her ay en az bir kere, dört gün boyunca kuru üzüm suyu içmek yapılabilecek en kolay ve etkili detoks yöntemidir. Bu şekilde karaciğerinizin rahat çalışmasını sağlarsınız. Kendinizi ağır hissettiğinizde veya sindirim güçlüğü çektiğinizde bu yöntem imdadınıza yetişecektir.

Kuru üzüm sindirime yardımcı olur

Kuru üzüm suyu içmek kanınızı temizler ve karaciğerin rahat çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra sindirime yardımcıdır. Mide asitlerini ayrıştırarak yediklerinizin daha rahat sindirilmesini sağlar. Böylelikle besleyici maddelerin emilmesi kolaylaşır. Kuru üzüm suyunu içmeye başladıktan iki gün sonra farkı hissetmeye başlarsınız.

Kuru üzüm suyu nasıl yapılır?

  • 2 bardak (400 ml) su
  • 150 gram kuru üzüm

Kuru üzümleri yıkayın ve kenara ayırın. Su kaynadıktan sonra kuru üzümleri ekleyin. Yirmi dakika kadar kaynatın. Sonra ateşten alıp bir gece boyunca bekletin. Sabah kuru üzümleri ayıklayın ve suyu yeniden ısıtın. Bu suyu ılık veya sıcak olarak içebilirsiniz. Yalnız aç karnına içmeye özen gösterin. Kahvaltı etmeden önce en az yarım saat bekleyin.

Dikkat: Kuru üzüm satın alırken dikkat edin.

Açık sarı renkli üzümlerden uzak durun. Sülfür dioksit sıkılan veya uygun biçimde kurutulmayan üzümler bu renk olur. En uygun kuru üzüm koyu, mat renkli ve buruşuktur. Ayrıca çok yumuşak veya çok sert olmaz. Bu formülü dört gün boyunca uygulayın. Bunun yanı sıra yağ oranı düşük, taze sebze ve meyve içeren bir rejiminiz varsa karaciğerinizi sağlıklı olacaktır. Kuru üzüm suyu rejiminize ekleyebileceğiniz son derece basit ve etkili bir detoks yöntemidir.