Ana SayfaGüzellikCilt BakımıGece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Peki, gece cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Gece bakımı yaparken hangi adımlara dikkat edilmelidir? Cilt bakımının önemi nedir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Gün içerisinde güzel görünmek adına pek çok ürün kullanarak makyaj yapıyor, bununla beraber adımımızı attığımız her yerde havayla beraber toz ve kirle temas ediyoruz. Cildin yapısı; geçirgenliği ve özelliği nedeniyle hassas bir deridir ve gün sonunda gerekli bakımlar yapmayı gerektirmektedir. Peki, gece cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Gece bakımı yaparken hangi adımlara dikkat edilmelidir? Cilt bakımının önemi nedir?

Gece Cilt Bakımı Neden Yapılır?

Öncelikli olarak gün içerisinde makyaj yapmış olsak da, makyaj yapmasak da mutlaka cildi temizlemek gerekir. Bu noktada kişiler, kendi cilt tiplerine uygun; içinde paraben ve SLS bulunmayan ürünleri tercih etmeliler. Cilde makyaj yapılmamış olsa bile, cildin yüzeyinde tor ve kir birikir ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkalı gözenekler yağ bezelerine ve siyah noktalara sebep olmaktadır. Bu nedenle cilt mutlaka, uygun ürünlerle temizlenmelidir. Cilt temizliği aynı zamanda dolaşımı arttırarak yaşlanma karşıtı özellik bulundurur. Yıkamadan sonra gözenekler açılır ve temizlenir. Açılan gözeneklerin yeniden tıkanmasının önlenmesi için, tonik kullanmak gerekir. Bu tonikler doğal içerikli bitki suları olan; mersin, lavanta ve gül suyu olabilir.gece cilt bakimi

Gece Cilt Bakımının Doğru Adımları

Cilt, uygun ürünlerle temizlendikten sonra Ph değeri değiştiği için, sonraki ürünlerde bu dengeyi sağlayabilmek adına tonik kullanımı önemli bir adımdır. Pek çok kişi tarafından gözden kaçan bu adımı düzenli uyguladığınız zaman ciltte yaşanan değişimleri hızlı bir biçimde fark etmeniz olasıdır. Tonik işleminin ardından, cildin ihtiyaçlarını karşılama özelliği bulunan serum ya da nemlendirici uygulaması yapılmalıdır.

Cilt Tipine Uygun Olarak Gece Bakımları Nelerdir?

Yağlı ciltlerin jel kıvamlı ve su bazlı ürünler kullanması gerekir. Karma ciltliler de bu ürünleri rahatlıkla kullanabilir. Kuru ciltler için jel kıvamlı ürünler ise, nemlendirme anlamında hafif kalacaktır. Daha yoğun kıvamlı ve uzun süre ciltteki nem dengesini koruyacak koyu kıvamlı ürünler tercih edilmelidir. Nemlendirme ve serum adımı, temizlik ve tonik adımından sonra cildin kaybettiği su miktarını dengelemek için şarttır. Bu bakımlarla cilde doğru bir biçimde nemlendirme ve temizleme yapıldığı için; kırışıklık, lekelenme, renk eşitsizliği gibi sorunlar en aza indirilmiş olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!