Ana SayfaSağlıkUV Işınları Cildimize Nasıl Zarar Vermektedir?

UV Işınları Cildimize Nasıl Zarar Vermektedir?

Bunun dışında uv ışınları cildimize nasıl zarar vermektedir? Konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. UV ışınları güneş...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma çoğu cilt kanseri için büyük bir risk faktörüdür. Güneş ışığı, UV ışınlarının ana kaynağıdır. Bu kaynaklardan UV ışınlarına çok maruz kalan insanlar cilt kanseri için daha büyük risk altındadır. Bunun dışında uv ışınları cildimize nasıl zarar vermektedir? Konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. UV ışınları güneş ışınlarının çok küçük bir kısmını oluştursa da, güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerinin ana nedenidir. UV ışınları cilt hücrelerinin DNA’sına zarar verir.

UV Işın Türleri

UVA ışınları, cilt hücrelerini yaşlandırır ve DNA’larına zarar verebilir. Bu ışınlar, kırışıklıklar gibi uzun vadeli cilt hasarlarına bağlıdır, ancak bazı cilt kanserlerinde de rol oynadıkları düşünülmektedir.

UVB ışınları, UVA ışınlarından biraz daha fazla enerjiye sahiptir. Deri hücrelerinin DNA’sına doğrudan zarar verebilirler ve güneş yanıklarına neden olan ana ışınlardır. Ayrıca çoğu cilt kanserine bu ışınlar neden olmaktadır.

UVC ışınları, diğer UV ışınlarından daha fazla enerjiye sahiptir, ancak atmosferimizden geçmezler ve güneş ışığında değildirler. Normalde cilt kanseri nedeni değildir.

Hem UVA hem de UVB ışınları cilde zarar verebilir ve cilt kanserine neden olabilir. UVB ışınları, en azından bazı cilt kanserlerinin güçlü bir nedenidir, ancak bu verilere dayanarak güvenli UV ışınlarının olmadığı söylenebilir.uv isinlari cildimize nasil zarar vermektedir

UV Işınlarının Yaşlanma Etkileri

UV ışınları cilt kanseri dışında kırışıklıklara ve yaşlanma belirtileri göstermeye sebep olmaktadır. Güneşin ultraviyole ışınlarından (UV) kaynaklanan hasarlar cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. UV ışınlarına bağlı erken yaşlanmanın büyük oranda önlenebilir olduğu bilinmektedir. Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak ve cildinizi güneş altındayken korumak temel önlemlerdir.

UV Işınlarının Yaptığı Hasarlar

UV ışınları cildinize ulaştığında, ciltte melanin adı verilen doğal bir kimyasal madde ile etkileşime girer. Melanin, ilk koruma hattınızdır ve cildinizi güneşe karşı korumak için UV ışınlarını emer. Bu kimyasal reaksiyon cilde bronzlaşma etkisi verir. Ancak maruz kaldığınız UV ışınlarının miktarı melanin tarafından sağlanan korumayı aştığında, güneş yanığı olur.

UV ışınlarına tekrar tekrar maruz kalınması, aşağıdakiler gibi çeşitli cilt hasarlarına neden olabilir.

  • İnce çizgiler,
  • Kırışıklıklar,
  • Yaşlılık lekeleri, çiller ve diğer renk değişimleri,
  • Aktinik keratoz denilen pullu kırmızı lekelerin cilt kanserinin başlangıcı olduğu düşünülüyor,
  • Kuru ve pürüzlü görünen sert ve deri gibi bir cilt

Bu hasarlar dışında vizyonu bozan katarakt gibi göz hasarı ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile sizi enfeksiyonlarla daha az mücadele edebilmenizi neden olacak sonuçlar doğurur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!