Ana SayfaSağlıkYumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı

Yumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı

Sağlığımız için önemli bir besin kaynağı olan yumurtanın, dört farklı üretim kodu bulunmaktadır. Yumurtaların üzerinde bulunan bu kodlar, bizlere yumurta hakkında bilgi vermektedir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yumurta; insan sağlığı için oldukça faydalı ve yararlı, üstelik anne sütünden sonra en önemli besin kaynağıdır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan yumurta, tüm besinler içinde en kaliteli proteini içermektedir.

Yumurtanın Yararları

Yumurtanın yararları saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur. Yararlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kalp ve damar sağlığını korur
  • Kemikleri güçlendirir
  • Kasları güçlendirir ve kas oluşumunu sağlar
  • Göz sağlığını korur
  • Vücut direncini arttırır
  • Kansere karşı korur
  • Beyni güçlendirir ve korur

Yumurtanın içerisinde bulunan yüksek yağ oranı, vücudumuzdaki iyi kolesterolün artmasını sağlar. İyi kolesterolümüzün yüksek olması da damar sistemimizin ve kalbimizin sağlıkla olmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak tüketilen yumurta, vücudumuzdaki kemiklerin güçlenmesini sağlar. Böylelikle büyüme ve gelişmeyi hızlandırırken, yaşlandığımızda da kemik erimesi riskinin azalmasına yardımcı olur.

Vücudumuzdaki kasların proteine ihtiyacı vardır. Yumurtada bulunan protein, kaslarımızın gelişmesine yardımcı olur.

Yumurtanın bağışıklık sistemine sağladığı yararlar, bizleri hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ile kansere yakalanma riskimiz azalır.

Yumurta Üzerindeki Numaraların Anlamı

Sağlığımız için önemli bir besin kaynağı olan yumurtanın, dört farklı üretim kodu bulunmaktadır. Yumurtaların üzerinde bulunan bu kodlar, bizlere yumurta hakkında bilgi vermektedir. Bu kodlar bize, yumurtanın alındığı tavuğun cinsini ve kalitesini anlatır. Yumurtaların üzerindeki kodlar, sayılar ve harflerden oluşmaktadır. Fakat bizim dikkat etmemiz gereken yer, kodun ilk rakamıdır. Bu ilk rakam 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişmektedir.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 0 ile Başlıyorsa

Bu durum yumurtanın organik olduğu anlamına gelmektedir. Yani tavuğun yetiştiği alan, kullanılan yem hiç bir kimyasal içermemektedir. Tamamen organik ve en sağlıklı yumurtadır. Bu sebeple, diğer yumurtalardan daha pahalıdır.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 1 ile Başlıyorsa

Bu yumurta gezen tavuk yumurtasıdır. Yani kümeste değil, bir çiftlikte yetişen, özgürce gezen tavuğun yumurtasıdır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı olan yumurta budur.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 2 ile Başlıyorsa

Bu yumurta kümes içinde dolaşan tavuk yumurtasıdır. Yani sadece kümeste yaşayan ve ne yazık ki yem ve hormon konusunda kısıtlama olmayan tavukların yumurtasıdır. Gelişim çağındaki çocuklara ve hastalara bu yumurtanın verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yumurtanın Üzerindeki Kod 3 ile Başlıyorsa

Bu yumurta hareket edemeyecek kadar dar bir alanda, fabrikasyon usulü yetiştirilen ve katkı maddeli yemlerle beslenen tavukların yumurtasıdır. En fazla tüketilen ve en ucuz yumurta türüdür. Bu kod ile başlayan yumurtalarında, çocuklara ve hastalara verilmesi önerilmemektedir.

Sağlıklı bir yumurta tüketmek istiyorsak, kodu 0 ile başlayan yumurtaları tüketmeyi tercih etmeliyiz. Ayrıca üzerinde yumurtlama tarihi yazan yumurtaları tercih etmek, sağlığımız açısından daha iyi olacaktır. Yumurtlama tarihinden itibaren, yumurtaları 28 gün boyunca tüketebiliriz.

Yumurta A, B, D, E vitaminleri ve protein açısından zengin besin kaynağıdır. Eğer sağlık probleminiz ya da alerjiniz yoksa yumurtayı sofranızdan eksik etmeyin ve her zaman alırken kodlarına dikkat edin.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!