Ana SayfaSağlıkHastalıkNormal Tansiyon Değerleri Ne Olmalı?

Normal Tansiyon Değerleri Ne Olmalı?

Normal tansiyon değerleri ne olmalı? Ve ne yapılması gereklidir? Bu soruların yanıtları her zaman verilmektedir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Tansiyon veya kan basıncı, kanı damarlardan vücudun tüm dokularına doğru hareket ettirerek kanın sürekli dolaşımını sağlayan kuvvettir. Kalbimiz, yaşamlarımız boyunca sürekli olarak grev yapan küçük ama güçlü bir kas pompalarıdır. Yani dakikada 60 litreye varan oranda 5 litre kan göndererek büzülür ve genişlemektedir. Normal tansiyon değerleri ne olmalı? Ve ne yapılması gereklidir? Bu soruların yanıtları her zaman verilmektedir.

Kan Basıncı Değişiklikleri

Kan basıncı gün boyunca günden güne değişmektedir. Egzersiz sırasında veya zihinsel olarak hareket edildiğinde veya kalbinizin daha hızlı çalışması için aşırı endişe duyduğunuzda tansiyonunuz artabilmektedir. Tansiyon dinlenirken veya uyurken genellikle daha düşük olmaktadır. Tansiyonunuz ayakta durma konumundan, yatmaktan ve durma konumunda farlılıklar göstermektedir. Sabahın erken saatlerinde uyanmadan sonraki saatlerde basınç artmaktadır. Daha sonra, gün içerisinde yavaş yavaş dengelenir ve genellikle gece en düşük seviyelerine inmektedir. Gün içerisinde tansiyonunuz 130 ila 85 arasında olmalıdır. Gece 120 ile 70 arasındadır.normal tansiyon degerleri ne olmali

Tansiyonunuzu Nasıl Ölçersiniz?

Kan basıncınızı doğru bir şekilde ölçmek için, gazlı bezi sol veya sağ kola, yaklaşık kalbin yüksekliğine, dirseğin biraz yukarısına ve kulaklığın iç kısmındaki atardamarın üst kısmına yerleştirmelisiniz. Bilekliği titreşimli palpasyon bilek içinde kaybolana kadar şişirmelisiniz, bu da manşetteki basıncın atardamarın basıncını aştığı ve kan dolaşımının durduğu anlamına gelmektedir. Ardından havanın yavaşça bırakılmasını sağlamalısınız. İlk sesin duyulduğu nokta sistolik basınca karşılık vermektedir. Havanın kaçmasına izin vermeye devam ettikten sonra seslerin kaybolduğu basınç seviyesi, diyastolik basınca karşılık gelmektedir. Tansiyonunuzu bu şekilde doğru ölçersiniz. Ancak bazı dijital tansiyon ölçüm aletleri de bulunmaktadır. Bunların kullanımı daha kolay olmaktadır.

Tansiyonunuz Varsa Doktorunuza Gitmelisiniz

Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı bir yetişkin tansiyonunu en az iki veya üç yılda bir ölçtürmelidir. Tansiyonunuz yüksek çıkarsa doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. İlaç almaya yeni başlayan hastalar ilk 3-4 hafta boyunca kan basıncını düzenli olarak, günde iki kez ilaç almadan önce, sabah ve akşam ölçmelidir. Bu süreden sonra, baskısının ayarlanması beklenir, başka bir semptomu yoksa veya doktorundan farklı talimatlar almadıkça, haftada bir veya iki kez tansiyonunuz izlenmelidir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!