Ana SayfaSağlıkBitkisel TedaviAltın Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Altın Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Altın otu nasıl kullanılmalıdır? Merak ediyor iseniz, altın otu genellikle kurutulmuş bir şekilde ve çayı yapılarak tüketilmektedir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Öncelikle altın otunu organik ürün satılan yerlerde, aktarlarda ve online alışveriş sitelerinden kolaylıkla bulup sipariş verebilirsiniz. Altın otu, Türkiye’nin dört bir yanında yetişen ve farklı iklim tiplerine uyum sağlayabilen bir bitkidir. Bu sebeplerden dolayı güvenilir aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Altın otu nasıl kullanılmalıdır? Merak ediyor iseniz, altın otu genellikle kurutulmuş bir şekilde ve çayı yapılarak tüketilmektedir. Altın otu çayı yapmak için gerekli malzemeler kurutulmuş altın otu çiçeklerine ve sudur. 1 yemek kaşığı kurutulmuş altın otu çiçeğine yarım litre kadar kaynatılmış suyun içine atıp 10 dakika kadar demlendirmeniz yeterli olacaktır. Altın otu, yağ olarak da satılmaktadır. Altın otu yağına yine aktarlardan kolayca ulaşabilir ve yüzünüzü nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Kullanırken içine 1 çay kaşığı altın otu, 1 çay kaşığı zeytinyağı ölçüsünde kullanabilirsiniz.

Altın Otu Nedir?

Altın otu son yıllarda evlerde süs bitkisi olarak kurutulmuş haliyle bulunan ve özel günlerde buketler halinde satılan yararlı bir ottur. Türkiye’nin dört bir yanında yetişmektedir.

Altın Otunun Faydaları

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermekte ve mide öz suyunun artmasına destek olarak sindirim problemi yaşayanlar için idealdir. Yemeklerden sonra oluşan şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlarla baş etmede de yardımcıdır. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Eklem ağrılarının dinmesine, romatizmal ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Pankreas, böbrek ve safra kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olmakta, salgıların sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlamaktadır. Safra kesesi ve böbreklerde oluşabilecek taş sıkıntısının önüne geçmektedir. Çay olarak tüketildiğinde vücudun yağ yakmasını kolaylaştırmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde cildin daha sıkı olmasını sağlamaktadır. Basur ve prostat gibi sorunlarla mücadelede yardımcı olmaktadır.

Altın Otunun Yan Etkileri Var mı?

Altın otunun bilinen ciddi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Böbreklerden safra kesesine dek birçok organa etkisi olduğundan mutlaka ölçülü bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Böbrek ve safra kesesi için kullanacak olan bireylerin, öncelikle doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Aksi halde faydaları zarara dönüşebilir ve vücuda zarar vermeye başlayabilmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!