Ana SayfaSağlıkSebzelerde Tarımsal İlaç Kalıntıları Nasıl Anlaşılır?

Sebzelerde Tarımsal İlaç Kalıntıları Nasıl Anlaşılır?

Sebze ve meyvelerde tarımsal ilaç kullanımı sonucu sağlığımız tehlikeye atılıyor. Sebze veya meyva alırken bu belirtilere dikkat ederek tarımsal ilaç tehlikesinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Tükettiğimiz besinlerin kimyasal işleme maruz kalıp kalmadığını anlayabiliyor musunuz? Meyve ve sebzelerin sağlığımıza olan katkılarından dolayı mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Ancak satın alırken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. İşte kimyasal işleme maruz kalan o besinler..

Bazı sebze ve meyvelerde çürümesini ve uzun süre sağlam kalmasını sağlamak amacıyla çeşitli kimyasal maddeler kullanılıyor. Ancak bu kimyasallar sebze ve meyvelerde çeşitli şekillerde belli olabiliyor. Peki, meyve ve sebzelerde kimyasalların olup olmadığını nasıl anlayabileceğiz?

Belli başlı sebze ve meyvelerde kimyasal işlem olup olmadığını anlamanız için birkaç ipucu vereceğiz.

Domates Tarımsal İlaç Belirtileri

domates
domates tarımsal i̇laç belirtileri

Domatesin ilaçlı olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki domatesler yazın tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Kışın tüketilen domatesler sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Eğer domatesin kabuğunun çok yapay göründüğünü düşünüyor ve çıplak gözle beyaz çizgilerin farkına varabiliyorsanız, bu gıda nitrik asit içeriyordur.

Patates Tarımsal İlaç Belirtileri

kimyasal isleme maruz kalan besinleri nasil anlariz 12934892
patates tarımsal i̇laç belirtileri

Patateste küçük yumruların çok fazla olması, içerisinde kararmalar meydana gelmesi çok fazla ilaca maruz kaldığını işaret ediyor olabilir.

Bal Kabağı Tarımsal İlaç Belirtileri

bal kabagi 1
bal kabağı tarımsal i̇laç belirtileri

Kış mevsiminde sofralarınızı şenlendiren bal kabağı da ilaca maruz kalabilir. Kabağın dışı pürüzsüzse ilaca maruz kalmadığı söylenmektedir. Tam tersi, eğer life benzer yamuk çizgileri ya da kara benekleri varsa, bal kabağı ilaca maruz kalmış olabilir.

Salatalık Tarımsal İlaç Belirtileri

salatalik
salatalık tarımsal i̇laç belirtileri

Salatalıkta domates gibi yaz mevsiminde tüketilmelidir. Mevsiminde tüketilmeyen ve içerisinde çekirdek bulunmayan yumuşak salatalar sağlık açısından risk oluşturabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!