Ana SayfaSağlıkCinsel SağlıkEvlilikte mutlu cinselliğin sırları nelerdir?

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları nelerdir?

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları için Psikiyatri Uzmanı Aytül Çorapçıoğlu Özdemir Kanal D sağlık programında bilgiler verdi.

Kanal D Sağlık
Kanal D Sağlık
Youtube Kanalı

Yazar İçerikleri

Evlilik hayatının, eşler arasındaki uyumu ve mutluluğu ön plana çıkarması önemlidir. Her iki kişinin de karşılıklı birbirlerini anlamaları hayatlarının her aşamasına önemli bir etken oluşturur. Evlilikte mutlu cinselliğin sırları açısından da baktığımızda, eşlerin birbirlerini iyi tanıması önemli bir faktördür. Cinsel beraberlik aşamasında nelerden hoşlandıkları gibi konularda da karşılıklı etkileşim ve birbirini iyi tanımak önem taşır.

Günümüz evliliklerde boşanma oranlarını göz önüne aldığımızda, çiftlerin birbirlerini anlamamalarını ve değer yargılarını kaybetmeleri olduğunu görebiliriz. Evliliğin temelinde, güven ve sabır, fedakarlık oluşturur. Uzun süreli mutlu evliliklerin sırları arasında da tabii ki cinsel ilişkininde payı vardır. Tensel uyumun olması durumunda, çiftler birbirlerine karşı çekiciliğini kaybetmez ve heyecanları asla kaybolmayacaktır. Evliliklerde tensel uyumunun önem taşıdığı, cinsel mutluluğu kazanmak ile doğru orantılıdır.  Kişilerin arasında herhangi bir ten uyumu yok ise aradaki cinsel çekim uzun süreli olmayacaktır. Bu da akabinde cinsel tatmin oluşturmayacak ve kişilerin mutsuz bir evlilik sürecine girmesine neden olacaktır. Bu gibi önemli etkenler doğrultusunda; evlilikte mutlu cinselliğin sırları küçük ama önemli detaylardan oluşmaktadır.

Evlilikte Mutlu Cinselliğin Sırları Nelerdir?

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları hakkında, kişilerin sürekli bir flört havasında olması da aradaki enerjiyi yükseltecektir. Eşlerin birbirleri ile cinsel birliktelikleri hakkında konuşmaları ve neleri sevip sevmedikleri hakkında fikir sahibi olmaları önemlidir. Maalesef dünyamız ata-erkil bir toplum üzerine kurulu olduğundan, kadınların çoğunluğu cinsel ilişki hakkında konuşmaktan çekindiği gibi, cinsel dürtülerini de göstermekten çekinebilir. Eşler arasında bu durumun aşılması ve sadece erkeğin arzuları değil kadının da istekleri ön plana çıkmalıdır. Böylelikle karşılıklı doğru etkileşim kurulabilir ve her iki tarafından mutlu bir birleşme sağlamasına yardımcı olunabilir. Fakat, cinsel ilişki konusunda eşler ciddi sorunlar yaşıyorsa, mutlaka uzman bir doktora görünmelerinde fayda vardır.

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları doğrultusunda, öncelikle asla enerjinizi kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Eşlerin birbirlerine değer verdiklerini, sevgilerini açık bir şekilde göstermeleri gerekir. Küçük jestler ile eşinize onu sevdiğinizi tekrar tekrar ilan edebilirsiniz. Böylece karşılıklı enerji hiç eksilmeyeceği gibi sevginin doğurduğu güven ve sağlam temeller kurulur. Kadının ve erkeğin mutlu bir cinsel ilişki yaşamasında, karşılıklı iletişim ve anlayış önem taşır. Kadının eşinin düşüncelerine değer verdiğini göstermesi gerektiği gibi, erkeğinde eşinin görüşlerine değer verdiğini ve onu önemsediğini hissettirmelidir.

Evlilikte Mutlu Cinselliğin Sırları Neler?

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları; güven duygusunun karşılıklı olması, tensel uyum-çekim, ön yargılardan uzaklaşmanız gerekir böylece eşinizin isteklerine kulak verebilirsiniz. Dokunmak da cinsel ilişkinin önemli ayrıntısını oluşturur. Kadınlar dokunmayı ve şefkati cinsel ilişkide hissetmek ve görmek ister. Bu nedenle karşısındaki erkeğinde, bunu anlaması oldukça önemlidir. Kadının bu hissiyatını erkek anlamadığında, ne yazık ki mutsuz bir cinsel ilişki süreci yaşanır. İşte bu nedenle kadın ve erkeğin, evlilik hayatında yaşamlarının her alanına dair iletişim kurmaları ve birbirlerini anlamaları oldukça önemlidir. Kadın bu durumda eşine bunu izah edemiyorsa, bu ikili ilişki de sorun var demektir. Eşiniz ile bu düşüncenizi paylaşmalı ve nelerden hoşlandığınızı ifade etmelisiniz. Çünkü, cinsel ilişki ve temasla alakalı her şey karşılıklı fikirler doğrultusunda paylaşılmalı ve ortak karar alınmalıdır. Tabii herkesin aynı sevgi ve şefkate sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle eşiniz sizi anlamayabilir öncelikle, fakat siz yeniden konuşmayı ve iletişim kurmayı denemelisiniz. Aksi halde aile terapistinde de yardım almanız gerekebilir.

Evlilikte Mutlu Cinsellik

Evlilikte mutlu cinselliğin sırları ile mutluluk kavramlarını oluşturan etkenler aynı doğrultudadır. Güven duygusu her şeyde olduğu gibi, cinsel ilişkide önemli bir etkeni oluşturur. Eşinize güven duymuyorsanız, bu noktada kopmalar ve doğuracağı için karşılıklı etkileşim oranı ve haz alma duygusu azalacaktır. Kadınların eşlerine güven duymamaları, cinsel fonksiyonların da doğru bir şekilde ilerlememesini tetiklemektedir. Yapılan araştırmalarda, Türk kadınlarının yaşadığı cinsel sorunların genelini güvensizliğin oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu açıdan eşinize güven duymayı öğrenin, güven duymamanıza sebep olan ne varsa, eşinizle paylaşın ve bu yönde çözüm sağlamaya çalışın. Ön yargılardan uzaklaşarak, yasak gibi kavramlar ile kendinizi sınırlandırmayın, ilişkinizde farklı deneyimlere de açık olabilirsiniz. Kadınlar için önemli olan en önemli ayrıntılardan biri ise; ön sevişmenin ve dokunmanın daha uzun bir sürece yayılması gerektiğidir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!