Ana SayfaSağlıkHastalıkKadınlarda Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölmesine neden olmaktadır. Bu hastalık akciğer üzerinde yaşamlarını sürdüren hücrelerin anormal bir şekilde kontrolsüzce çoğalması sonucunda oluşmaktadır.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi Akciğer kanseri hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden bizde sizler için bu yazımızda Akciğer kanserinin belirtileri ve tedavisi konusuna değinmekle kalmayacağız. Bunlarla birlikte bu yazımızda akciğer kanseri 4. Evre, akciğer kanseri 3. Evre, Birinci evre akciğer kanseri, akciğer kanseri 2. Evre, Kadınlarda akciğer kanseri belirtileri, Küçük hücreli akciğer kanseri, Göz kapağı düşmesi akciğer kanseri gibi konulara değineceğiz.

Hazırsanız o halde başlıyoruz.

Birinci Evre Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri birinci evre aşamasında tümör boyutları son derece küçüktür. Ayrıca lenf bezleri veya diğer organlara yayılma olmayıp dar bir alanda etkisini sürdürmektedir.

Birinci evre akciğer kanseri hasta olan kişi tarafından herhangi bir rahatsızlığının veya şikâyetin olmadığı bir evredir. Şikâyet belirtilerinin olmaması sebebiyle ilk etapta tespit edilmesi biraz zordur. Ancak Check up uygulamaları sırasında çekilen filmler sayesinde rahatlıkla tespit edilebilir.

Genel olarak kanser bu aşamada iken 5 cm’ den çok daha düşük olup lenf bezleri dahil olmakla birlikte vücudun hiçbir yerine yayılmamıştır. Dolayısıyla bu kısım Akciğer kanserinin en erken evresi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla bu aşamada erken teşhis yapılmış ise kanseri durdurma ve aynı zamanda tamamıyla yok etme şansını bulunmaktadır. Bu aşamada uygulanan akciğer kanser tedavisi çok daha etkili bir sonuç almaktadır.

Birinci evre akciğer kanseri tedavisi:

 • Akciğer kanseri tedavisi gerçekleştirilecek ise kapalı – endoskopik yöntem – VATS tercih yönü olmalıdır.
 • Akciğer kanseri sonrasında kemoterapi ya da radyoterapi gibi yöntemler kullanılmaz.
 • Akciğer kanseri ameliyatı sonrasında genel olarak hastanede 4 veya 5 gün kaldıktan sonra taburcu olursunuz.
 • Ameliyat sonrası 2 hafta gibi bir süre zarfında gündelik hayatta yaptığınız tün aktiviteleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Birinci evre akciğer kanseri ameliyatı diğer akciğer kanseri evrelerinden çok daha etkili sonuç vermektedir.

Akciğer Kanseri 2. Evre         

Akciğer kanseri 2. evre de kanser çapı genel olarak 5 veya 7 cm civarındadır. Bu aşamada kanser lenf bezlerine ve aynı zamanda akciğer tümörünün bronşu tıkadığı gözlemlenebilir.

İkinci evre akciğer kanserinde genel olarak herhangi bir yakınma veya şikâyet durumu oluşmaz. Ancak bu aşamanın en belirgin özelliği akciğer tümörünün nefes borusuna etkisi yüzünden nefes borusunda tıkanıklık oluşturur. Bu evrede kanlı balgam çıkarımı, öksürük, sürekli tekrarlayan zatüre ve aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülür. Tüm bu belirtiler haricinde sürekli olarak halsizlik ve eklem bölgelerinde ağrı yaşanabilmektedir. Ayrıca ayaklarda şişmelerde sık rastlanan belirtiler arasındadır.

İkinci evre akciğeri kanseri tedavisi:

 • İkinci evre akciğer kanseri tedavisinde kapalı – endoskopik yöntem VATS tercih edilmelidir.
 • İkinci evre ameliyatından sonra genel olarak kemoterapi uygulanmaktadır.
 • Bu aşamada ışın tedavisi olan radyoterapi nadiren görülür.
 • İkince evre akciğer kanseri ameliyatında 4 veya 5 gün sonra hastaneden taburcu olunabilmektedir.

Akciğer Kanseri 3. Evre

Akciğer kanseri 3. Evre olduğunda akciğer tümör çapı genel olarak 7 cm’ den daha büyüktür. Kanser sadece akciğeri değil aynı zamanda lenfleri, kalp zarını ve kaburgalarda hasar oluştururlar.

Akciğer kanseri üçüncü evre kanser artık akciğer dışında birçok bölgeye sıçramış olur. Dolayısıyla her geçen gün hastanenin aleyhine işlemeye başlar. Bu aşamada tedavi çok zor olmakla birlikte çok fazla uğraşlar gerektirmektedir. Bu aşamada akciğer kanserinin tedavisi için birden çok ameliyat uygulanmaktadır. Aynı zamanda kemoterapi ve radyoterapi tedavi yöntemi de uygulanmaktadır.

Akciğer Kanseri 4. Evre

Birçok insan akciğer kanseri olduğunu ancak 4. Evrede anlayabilmektedir. Bu evreye kadar birçok kişi akciğer kanseri olduğunun farkında olamayabilir. Bu aşamada kanser artık birçok organa ve bölgeye sıçramıştır. Aynı zamanda diğer organlar üzerinde de gelişim sağlamış olarak karşımıza çıkar.

Genel olarak bu kanser hücreleri akciğere, kemiklere, beyne, karaciğere, kalp bölgesine ve daha birçok alana sıçramış olur.

Akciğer kanserine yakalanan her insan ölmemektedir. Bu durum hastanın durumuna ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu durumda karşımıza bir istatistik çıkmaktadır. Akciğer kanseri hastalarının yaşam istatistiklerine bakıldığında %50 sağ kalım %50 ölüm olduğu görülmüştür. Yani her akciğer kanseri olan kişi ölmemektedir.

Bu istatistik ABD istatistikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl 2 milyon insana akciğer kanseri teşhisi konmaktadır. Bunların 1 milyonu ölürken 1 milyonu normal insan gibi yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Kadınlarda Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri erkeklerde olabildiği kadar kadınlar arasında da yaygındır. Kadınlarda akciğer kanseri belirtileri şu şekildedir:

 • Sürekli olan ve aynı zamanda kuru olan öksürük,
 • Ses kısıklığı ve konuşmada zorluk,
 • Kanlı balgam oluşumu,
 • Yutma güçlüğü ve zorlanma,
 • İştah kaybının meydana gelmesi,
 • Ani ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan kilo kayıpları

Genel olarak akciğer kanserinin belirtileri arasındadır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Küçük hücreli akciğer kanseri erken evre aşamasında tespiti yapılırsa tedavisi mümkündür. Burada şuna dikkat etmek gerekmektedir:

Küçük hücreli akciğer kanseri ile küçük olmayan hücreli akciğer kanserinde farklı tedaviler uygulanmaktadır. Küçük hücreli akciğer kanseri belirtileri şu şekildedir:

 • İştah kaybı ve yemek yemeden kaçınma,
 • Göğüs ağrısı,
 • Yutma ve yutkunma zorluğu,
 • Halsizlik belirtisinin olması,
 • Yüze ve boyun bölgelerinde şişlik,
 • Nefes almada zorluk ve nefes darlığı,
 • Uzun süreli öksürükler

Genel olarak küçük hücreli akciğer kanseri belirtileri arasındadır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!