Ana SayfaSağlıkHamilelikSigara Hamilelikte Nasıl Zarar Vermektedir?

Sigara Hamilelikte Nasıl Zarar Vermektedir?

Anne aileler için gebeliğin ilk gününden itibaren sorulan soruların başında sigara hamilelikte nasıl zarar vermektedir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Anneler için babalar için kuşkusuz en önemli zamanlardan biri hamilelik dönemi. Bütün aileler için bu dönemin sorunsuz geçmesi son derece önemli. Anne adayı değişen hormonlar, vücuttaki fiziksel değişimler ve daha pek çok konudan dolayı dışarıdan gelebilecek zararlara karşı daha açık olur. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayının çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Yeme içme alışkanlıkları, düzenli yaşam uyku düzeni, psikolojik etkenler mutlaka üzerinde durulması gereken konular arasında. Türkiye başta olmak üzere hala dünyanın birçok yerinde sigara kullanımı son derece yaygın. Sigara normal insanlar için bile çok zararlı iken anne adayı ve bebek için çok daha fazla zararlı bir durum. Buna karşın sigara bırakmayı başaramayan anne aileler için gebeliğin ilk gününden itibaren sorulan soruların başında sigara hamilelikte nasıl zarar vermektedir?

Sigaranın İçenlerde Görülen Handikaplar

Normal bir insana bile sigara onlarca zarar veriyor. Her sigarada milyonlarca hücre ölüyor. Sigara vücudu hastalıklara karşı korunmasız hale getiriyor. Sigara kullananlarda açık şekilde görülen uyku düzensizliği, iştahsızlık gibi handikaplar görülebilir. Normal insanda bile bu kadar çok sorun çıkaran sigara hamilelerde durumun çok daha riskli hale gelmesine neden olur. Anne adayının vücut direncinin düşmesi hastalıklara açık bir gebelik süreci anlamına geliyor. Bu dönemde ilaç kullanımı da riskli olduğu için anne için çok zor bir süreç ortaya çıkıyor.

Sigaranın Bebekteki Zararları

Sigara içen anneler kendileri kadar bebeklerini de risk altına alıyor. Sigara içen hamilelerin bebekleri de nefes yetmezliğinden, ciğer sorunların kadar pek çok risk ile karşı karşıya kalır. Risklerden en büyüklerinden biri de bebeğin daha anne karnında pasif içici haline gelmesi.

Gebelikte Sigaradan Kurtulmak

Sigara kullanan anne adayların mutlaka bu dönemde sigara kullanmaması önerilir. Sigaradan kurtulmak için belirli oranda bitki çayları vb. şeyler doktor yönlendirmesi ile kullanılabilir. Mutlaka nefes telkinleri yapılmalı. Gebelik öncesi ve süresince sigara ile ilgili mutlaka doktor tavsiyeleri dinlenmeli. Özel şartlar altında doktorlar kişinin durumuna göre belirli bir sayıya kadar sigara kullanımına izin verebilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!