Ana SayfaSağlıkBebek BakımıAnne Sütünü Hangi İçecek Arttırır?

Anne Sütünü Hangi İçecek Arttırır?

Anne sütü nün artmasında ki en büyük etken bebeğin anne ile ten temasının olması ve emme fiilinin gerçekleşmesidir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Anne sütünün artmasında ki en büyük etken bebeğin anne ile ten temasının olması ve emme fiilinin gerçekleşmesidir. Bebek ne kadar emerse annenin sütü o kadar fazla olur. Burada ki çok emmeden kasıt saatlerce memede kalan bir bebek hayali değildir. Yeni doğan bir bebek 2-3 saat arayla emmek ister her döngüde anne bir memeyi vermelidir.

Emziren Annelerin Vazgeçilmezi Su

Su sadece emziren annelerin hayatında değil hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir. Ancak emziren annelerin sıvı tüketimi özellikle de su ihtiyacı daha fazladır.

Emziren bir annenin günlük su tüketimi 3-3,5 litre olmalıdır. Bu düzeyi sağlayamazsak hemen sütümüz azalmaz ya da kesilmez. Fakat zamanla vücudumuzun depolarında bulunan diğer maddeler gibi sıvı tüketimimiz de azaldığında vücudumuz alarm vermeye başlayacaktır. Emziren annelerde bebek emdiği ve bebeğin ilk 6 ay su ihtiyacını da karşıladığı anne sütü için su çok önemlidir. Bu bağlamda anne sağlığı, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve anne sütünün zamanla etkilenmemesi için emziren bir anne günde en az 12 bardak su içmelidir.

Anne Sütü Artıran Boza Mucizesi

Boza genelde kışın tüketilen bir içecektir. Kışın boza tüketerek hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirebileceğimizi vurgulayarak şimdi de anne sütüne etkilerinden bahsedelim.

Boza A, B, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor mineralleri bakımından oldukça zengin bir içecektir. Bu zengin enerji ve vitamin içeriği dolayısıyla da emziren anneler güvenle tüketebilir.

Yapılan araştırmalara göre özellikle darıdan yapılan bozanın anne sütünü arttırdığı da kanıtlanmış bir gerçektir.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise anne ve bebek için bozanın güvenilir ve hijyenik bir ortamda üretilmiş olmasıdır.

Anne Sütü Artıran Rezenenin Gücü

Yapılan bilimsel araştırmalara göre rezene tohumunun ve rezene çayının anne sütünü arttırmakta etkisinin olduğu görülmüştür. Ancak rezenenin aşırı tüketimi de süt üretimini tamamen durdurabiliyor. Rezeneyi çay olarak tüketebileceğimiz gibi suda haşlayarak veya az yağda hafif pişirerek de tüketmemiz mümkün.

Annelere Özel İçecekler

Emziren anneler için özel üretilmiş toz içecekler bulunmaktadır. Anne-bebek mağazalarından ve eczanelerden temin edebileceğimiz bu ürünler çeşitli bitkilerin karışımında oluşan toz haline getirilmiş pratik hazır içeceklerdir. İster sıcak ister soğuk tüketilmesi mümkündür.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!