Ana SayfaSağlıkHastalıkBağırsak Kurdu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Kurdu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kurdu sorunu yaşayan insan sayısı epey fazladır. Ancak bu sorunu yaşayan insanların çoğu durumun farkında bile değildir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bağırsak kurdu sorunu yaşayan insan sayısı epey fazladır. Ancak bu sorunu yaşayan insanların çoğu durumun farkında bile değildir. Birkaç basit yöntemle önlem alınabilecek olan bu hastalık boşaltım sistemine zarar verebilir.

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu, genelde beyaz renkte, küçük, solucanımsı bir parazit canlıdır. Genelde ince ve kalın bağırsakta görülmekle beraber bağırsakta çok fazla birikmesi halinde mesaneye taştığı da görülmektedir.

Bağırsak Kurtlarının Çeşitleri Nelerdir?

Bağırsak kurtlarının birçok çeşidi bulunsa da, ülke genelinde kıl kurdu ve tenya paraziti olmak üzere 2 kategoride ele alınabilir. Kıl kurdu paraziti ülkemizde en çok görülen kurtçuk tipidir. Genelde 2 mm çapında ve 2-3 santimetre boyunda olan bu parazitin aksine, kıl kurdu kadar sık görülmese de çokça örneği bulunan tenya parazitinin, önlem alınmadığı veya geç kalındığı sürece boylarının 1, hatta 2 metreye kadar ulaştığı görülür.

Bağırsak Kurdunun Bulaşma Sebepleri Nelerdir?

Hijyenik olmayan ortamlarda elde edilen et ürünleri, içlerinde birçok zararlı parazit bulundurur. İyi koşullarda yıkanmayan sebze ve meyveler de çokça paraziti içerisinde bulundurabilir. Herhangi bir yerden aldığınız meyve ve sebzelerinizi iyi yıkamadan tüketmemeniz son derece önemlidir. Ancak her ne kadar bu konuda dikkatli olunsa da kıl kurdu parazitinin hava yolu ile bulaşma ihtimali de vardır. Bunlar sonucunda vücudunuzda gelişmeye başlayan parazitler sindirim ve boşaltım sisteminize ciddi zararlar verebilir.

Bağırsak Kurtlarının Belirtileri Nelerdir?

Eğer vücudunuzda bağırsak parazitleri mevcutsa, genellikle şu belirtiler baş gösterir;

  • -Halsizlik
  • -Huzursuzluk hissi
  • -Makat bölgesinde kaşıntı hissi
  • -İştahsızlık, devamlı yemek yeme isteği
  • -Mide bulantıları

Bağırsak Kurtları Nasıl Teşhis Edilir?

Bağırsak kurtlarını tedavi edebilmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra eğer gerekli görürse sizi gaita tahlili adında bir tahlilden geçirecektir. Bu tahlil sonucunda vücudunuzda parazit olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak tahlilden doğru verimi alabilmek için yaklaşık 2-3 kere tekrarlanması gerekmektedir. Bunun sebebi her dışkı örneğinde bağırsak paraziti yumurtası bulunmama ihtimalidir.

Çocuklarda Bağırsak Paraziti

Çocuklar, yetişkinler gibi hijyen kurallarına tam olarak hakim olmadığından, bu hastalığa yakalanma ihtimalleri yetişkinlere kıyasla oldukça fazladır. Vücudunda bağırsak kurdu bulunan bir çocuk, gerekli tedbirler alınmadığı sürece yeterli gelişimi gösteremeyebilir. Bu nedenle çocuklardaki parazit birçok olumsuz sonuca neden olabilmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!