Ana SayfaSağlıkDoğal KürDoğal Balgam Söktürücüler ve Boğaz Ağrısı

Doğal Balgam Söktürücüler ve Boğaz Ağrısı

Öksürük, balgam, boğaz ağrısı veya kaşıntısı, birçok insanın şikayetçi olduğu sağlık sorunlarıdır. Bu yazımız doğal balgam söktürücüler hakkında.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Günümüzün en sık karşılaşılan rahatsızlıkları arasında bulunan öksürük, balgam, boğaz ağrısı veya kaşıntısı, birçok insanın şikayetçi olduğu sağlık problemlerinden bazılarıdır.

Balgamın Nedenleri

Boğazda oluşan balgam, son yıllarda endüstrileşmenin artması ile birlikte oluşan hava kirliliğinin yoğunlaşması, sigara kullanımı, kapalı ortamlar ve bu ortamlarda oluşan kirli, oksitli, zararlı gazların nefes aldıkça solunum yollarından geçerek teneffüs edilmesine bağlı olarak oluşmaktadır.

Teneffüs edilen bu havanın biyolojik sağlığa zararlarını engellemek için, vücut doğal yollar ile kendiliğinden bu zararları minimal seviyeye çekmek adına harekete geçer. Akciğerlerde üretilmekte olan balgam yapışkan bir sıvıdır. Halk arasındaki adı bu olsa da tıp alanında mukus olarak adlandırılır. Bazı zamanlarda, farklı nedenlere bağlı olarak solunum yollarının, enfeksiyonlara ve alerjilere açık hale gelmesi ile balgam oluşumu artış gösterebilmektedir.

Balgam Çıkarmanın Faydaları

Günün farklı zamanlarında kişiler rahatsızlık sebeplerine göre balgam çıkarırlar. Özellikle sigara kullanan kişiler sabahları uyandıktan sonra beyaz renkli, tıkanıklığı giderici balgam çıkarırlar. Sigaraya bağlı olarak bu bireylerde mukus üreten hücrelerin fazla olması sabah çıkarılan bu balgamı zorunlu kılmaktadır.

Aksi takdirde nefes almada güçlük çekerler, boğazda ve burunda tıkanıklık yaşarlar. Vücutta oluşan balgamdan kurtulmanın, verdiği zararları en aza indirmenin ilk adımı balgamı yumuşatmaktır. Sert halde bulunan balgamın vücuttan atılma süresi uzundur. Vücutta kaldığı sürece, bireyin kondisyonuna olumsuz etkisi sebebi ile günlük aktivitelerde enerji eksikliğine sebep olur. Dolayısı ile vücuttan atılan balgam solunum sisteminin rahatlaması ile birlikte rutin hayatta da iyileştirici bir rol oynar.

Doğal Balgam Söktürücüler

Her ne sebep ile olursa olsun vücutta oluşan balgamdan öncelikle; tıbbi destek alınarak, gerekiyorsa doktor kontrolünde ilaç tedavisi yürütülmelidir.

Bunun dışında evde, mutfakta bulunan doğal bitki türlerinin karışımından kürler yapılabilir.

En bilinen doğal balgam söktürücüler şunlardır:

  • Doğal bal ile acı biber ya da soğanı karıştırarak basit ama etkili farklı iki kür yapılabilir.
  • Ayrıca keçiboynuzu pekmezi ile limon karışımından oldukça etkili balgam sökücü kür yapılabilir.
  • Kekik çayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylarda mukusun yumuşamasında ve dolayısıyla vücuttan atılmasında etkili olur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!