Ana SayfaGüzellikYüze Kese Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yüze Kese Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Vücudun tamamına yapılmasında her hangi bir sakıncası olmamaktadır. Hem vücuda ve hem de yüze kese yapmanın faydaları nelerdir? Detaylar yazımızda.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Türk kültürünün vazgeçilmez ritüelleri arasında yer alan hamam ve hamam ortamında yapılan kese son derece sağlıklı bir uygulamadır. Masaj terapisi gibi etkileri olan kese uygulaması için bol sıcak ve buharlı bir hamam ortamı gerekir. Vücudun tamamına yapılmasında her hangi bir sakıncası olmamaktadır. Hem vücuda ve hem de yüze kese yapmanın faydaları nelerdir? Konusuna değinirsek;

Yüze Kese Yapmak Cilt Güzelliği Sağlar

Kese doğal malzeme olan koza ipeği ya da bu cins kumaşlardan yapılır. Bir eli içine alacak büyüklükte üretilir. Bu kese aparatı hangi el kullanılıyor ise ona geçirilir ve yüzün her kesimi bu aparat ile güzelce ovalanır. Bu şekilde yüzdeki ölmüş hücreler, lekeler ve sivilceler yüzün dışına atılır. Bu uygulama ile ciltte kan akışı sağlanır. Kan akışının yüz damarları arasında rutin akış kazanması ciltte parlaklık sağlar. Ayrıca yüz canlı ve temiz görünür.

Hücre Çoğalması ve Yenilenmesi Sağlanır

Sıcak su buharı ortamında yapılan kese sayesinde yüzdeki ölü deriler uzaklaştırılırken yerine daha hızlı ve elastikiyeti yoğun olan hücrelerin gelmesi sağlanarak cilt yaşlanmasının önüne geçilir. Yağlı yüz cildini normal cilt seviyesine getirir. Akne oluşmasını engeller.

Bağışıklık Sistemine Katkısı Var

Yüz kısmına haftada bir düzenli olarak yapılan kese yüzdeki gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu sayede bu gözeneklerden giren oksijen vücudun sinir, sindirim ve bağışıklık sistemindeki kan sayısını çoğaltır. Çoğalan kan sayısı bağışıklık sisteminin dirençli olmasına etki eder. Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere, soğuk ve sıcak havanın olumsuz etkilerine karşı direnç kazanır.

Kişisel temizlikte haftada bir kese yapılması önerilir. Vücudun özellikle açıkta olan yüz kısmının dış etkenlerden kirlenmesi sonucu solgun görünmesini ortadan kaldırmak için kese yapılması gerekir ve yapılan kese sonucu yüz eski canlılığını kazanır.

Genel olarak vücuda yapılan kese sayesinde

  • Stres sorunu azalır,
  • Ciltte yenilenme olur
  • Kan hücreleri artar
  • Akne ve leke sorunları yaşanmaz
  • Yağlı ciltlerdeki yağ tabakası atılır
  • Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olunur.

Kese yapıldıktan sonra yüzde oluşan kızarıklar normal olup bir kaç saat içerisinde bu kızarıklıklar ortadan kalkar.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!