Ana SayfaSağlıkDoğal KürÖksürük Doğal Tedavi için Bitkisel Kürler

Öksürük Doğal Tedavi için Bitkisel Kürler

Öksürük doğal tedavi için hangi bitkisel kürler kullanılır? Öksürük doğal tedavi yöntemleri ile geçer mi? İşte tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz detaylar..

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Öksürük Doğal Tedavi için bitkiler kürleri sunmadan önce Öksürük nedenlerine değinelim. Öksürük çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlardan dolayı gelişebilir. Çocuklarda genellikle enfeksiyon kaynaklı gelişebilir, mevsimsel nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Öksürük; solunum yolları rahatsızlıkları, reflü hastalığı, akciğer kanseri, astım hastalığı, tansiyon, kalp yetmezliği, tiroid vb. hastalıkların içinde bulunduğunuz durum doğrultusunda belirtileri olabilir. Bu nedenle yaşadığınız öksürük semptomlarına göre doktora görünmeniz gerekir. Uzmanlara göre üç hafta boyunca geçmeyen öksürüğün altında mutlaka önemli sorunlar yattığıdır. Nedenleri doğrultusunda, doğal öksürük tedavi açısından bitkisel kürleri deneyebilirsiniz.

Öksürük Nedenleri Neler?

Öksürük nedenleri şöyle:

  • Solunum yolu rahatsızlıkları; soğuk algınlığı, nezle, grip vb. enfeksiyonlar.
  • Burun ve boğaz vb. sorunlar.
  • Mide asiti nedeniyle yaşanılan öksürük aynı şekilde reflü mide rahatsızlığı.
  • Bronşit solunum yolu rahatsızlığı.
  • Kullanılan tansiyon ilaçları genel olarak kuru öksürüğe neden olabilmektedir.
  • Geniz akıntısı da öksürük doğurabilir.
  • Öksürüğün belirtileri ve yaşanılan boyut doğrultusunda; kanser riski de taşıyabilir.
  • Zatürre kaynaklı gelişebilir.
  • Psikolojik nedenler de öksürük için öngörülen önemli bir nedendir.
  • Astım rahatsızlığı, alerjik vb. durumlardan kaynaklı.

Öksürük enfeksiyon kaynaklı ya da önemli bir hastalık nedeniyle gelişiyorsa, tabii ki öncelikle doktor muayenesi ve tedavi sürecine gidilmelidir. Fakat, diğer etkenlerden dolayı gelişiyorsa, genel sağlık kuralları doğrultusunda öksürük doğal tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Öksürük Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürük için çeşitli bitkisel evde hazırlanabilen kürler mevcuttur. Öksürük doğal tedavi yöntemleri bu aşamada önemlidir. Bitkisel kürler, öksürüğü rahatlatan ve etkisini azaltan içeriklere sahiptir. Doğal öksürük kürleri arasında önceliği soğan ve bal alır. Soğan vücuttaki ödem sökücü özelliği ile her zaman dikkat çeker. Bal ise önemli bir vitamin deposu olduğu için bakım ve sağlığın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır.

Öksürük İçin Bitkisel Kürler

Öksürük doğal tedavi uygulamaların başında, soğan bitkisel kürleri gelir. Soğan, bal, zencefil, sarımsak vb. bitkisel besinler öksürük ve daha birçok hastalık için önleyici doğal antioksidan içerirler.  Bu nedenle doğal ve bitkisel antibiyotik görevi görürler. Öncelikle doğanın bizlere sunduğu bitkisel ve doğal ürünler ile sağlığımızı sağlamalıyız. Böylelikle hastalıklara karşı da bağışıklık sistemini güçlendirmiş oluruz.

Doğal Öksürük Şurubu

Malzemeler: 1 adet soğan, 1 adet limon suyu, 1 su bardağı kaynamış su,3 yemek kaşığı süzme bal,1 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tarçın, yarım tatlı kaşığı zencefil,

Soğanları ve sarımsakları ince bir şekilde doğrayın. Daha sonra bir cam kavanozun içine alın, üzerine sıcak suyu ekleyin ve bir süre dinlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra, sarımsaklı suyu süzebilirsiniz. Yeniden kavanoza alın, üzerine ise bal, limon suyu, zencefil, tarçını ekleyin. Güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra kavanozu çalkalayın, böylece birbirine karışmasını sağlarsanız. Bu aşamadan sonra, bitkisel öksürük şurubunu kullanabilirsiniz. Gün içinde rahatlıkla kullanım sağlayabilirsiniz. Çocuklara yemeklerden sonra, bir yemek kaşığı vermeniz yeterlidir. Yetişkinler ise bir fincan içebilir. Bu özel karışım, öksürük doğal tedavi için düzenli bir şekilde kullanılabilir.

Soğan-Sarımsak Çayı

Malzemeler: İki bardak su, bir diş sarımsak, yarım soğan şeklindedir.

2 bardak suyu kaynatın, ardından üzerine sarımsak ve soğanı atın. Karışımı bir süre daha kaynatın, kaynadıktan sonra ocaktan alabilirsiniz. Karışımı bir kavanozun içine alın. 20 dakika kadar bekletin, daha sonra süzün. Doğal çay karışımını, sabah ve gece bir bardak içerek tüketebilirsiniz.

Soğan-Bal Şurubu

Malzemeler: 1 adet soğan, 4 yemek kaşığı bal.

Soğanı doğrayın, bir cam kavanozun içine alın. Üzerine balı ekleyin ve karışımı yaklaşık 12 saat kadar bekletmeniz gerekiyor.  Daha sonra hazır karışımı, her gün olmak üzere birkaç fincan tüketebilirsiniz. Öksürük durumunuza göre devam edebilir ya da bırakabilirsiniz.

Soğan-Limon Suyu

Malzemeler: 2 adet soğan, yarım taze sıkılmış limon suyu.

Meyve sıkacağı yardımıyla ya da benzeri bir ürünle, 2 adet soğanın ve limonun suyunu çıkarabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı, her gün üç saatte bir olmak üzere üç yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.  Öksürük doğal tedavi uygulamalarında, soğan kürleri oldukça dikkat çekmektedir.

Ayrıca, çeşitli bitkisel çaylar da öksürük için şifa sağlayıcıdır. Ayva, yeşil çay, ıhlamur çayı, meyan kökü vb. bitkisel yöntemleri de öksürük için kullanabilirsiniz. Bitkisel çayları ve kürleri her türlü hastalıklardan korunmak ve gidermek için, doğal tedavi olarak düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Fakat, alerjik durumlarınızı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!