Ana SayfaSağlıkMagnezyum eksikliği yaşadığınızın 10 işareti

Magnezyum eksikliği yaşadığınızın 10 işareti

Magnezyum, hücrelere, kaslara ve vücudumuzda oluşan protein dengesini sağlamaya yardımcı olan önemli minerallerdendir. Sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmek için magnezyum eksikliği yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde magnezyum eksikliği ciddi sağlık sorunları ve hastalıkları beraberinde getirebilir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Vücuttaki en önemli makro minerallerden birisi olan magnezyumu kısa bir zaman öncesine kadar günlük besinlerden takviye etmek mümkün iken, günümüz değişen üretim koşulları ile birlikte besinlerdeki magnezyum değerinde büyük oranda bir düşüş meydana gelmiş, bu durum da insan vücudunda magnezyum eksikliği sorununa yol açmıştır.

Magnezyum eksikliği yaşadığınızın 10 işareti

Magnezyum eksikliğinin neden olduğu sağlık sorunları arasında ise şunlar yer alıyor:

Kas Uyuşması

Magnezyum eksikliği halinde kişide görülen semptomlardan birisi bacak çevresinde görülen bölgesel uyuşmalardır. Uyumadan önce tüketilecek magnezyum içeren ürünler bacakta oluşabilecek kasılmalara engelleyecek bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Uyuşukluk

Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, enerjinizin çabuk tükendiğini düşünüyorsanız bu durumun sebebi magnezyum eksikliği olabilir.

Kabızlık

Sık görülen sindirim sorunlarından birisi olan kabızlık, magnezyum eksikliğine bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir. Tedavi için magnezyum içeren besinlerin tüketimi yapılmalıdır.

Tatlıya Düşkünlük

Magnezyum takviyesine ihtiyaç duyulması halinde vücuttan gelecek sinyallerden birisi de tatlıya düşkünlük olacaktır.’ Şekerim düştü’ şikayeti olan çoğu kişiye magnezyum eksikliği tanısı koyulabilmektedir.

Eklem Ağrısı

Sık sık eklem ağrısı sorunu yaşıyor ve bu durumun normal olmadığını düşünüyorsanız magnezyum takviyesi yapmanız tavsiye edilmektedir. Magnezyum içeren besinler ile sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Magnezyum eksikliği hangi besinler ile giderilir?

Günlük alınması gereken magnezyum miktarı kadınlar için 280 mg, erkekler için ise 350 mg olarak belirlenmiştir. Magnezyum eksikliğine bağlı sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız halinde doktorunuza danışabilir, reçeteli ilaç kullanımı ile magnezyum takviyesi yapabilirsiniz.’ İlaç kullanmak istemiyorum, daha doğal yöntemler kullanmak istiyorum’ diyorsanız içeriğinde bol miktarda magnezyum içeren besinleri tercih edebilirsiniz.

Kuruyemiş

Kaju, ceviz ve badem bol miktarda magnezyum içeren ürünlerdir, günde bir avuç tüketmeniz tavsiye edilir.

Meyve

Günde bir adet muz tüketimi ile günlük ihtiyacınız olan magnezyumu alabilirsiniz. Magnezyum içeren diğer meyve türleri arasında erik, şeftali, avokado ve kayısı yer almaktadır.

Kakao

100 gram bitter çikolata içinde 100 mg magnezyum yer alır, günlük tüketim yapabilirsiniz.

Baklagiller

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek fasulye ve mercimek gibi magnezyum içeren besinleri yemek listenize ekleyebilirsiniz.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Bu Konular İlginizi Çekebilir!