Ana SayfaGüzellikCilt BakımıVücut Nemlendiricileri Nasıl Kullanılmalı?

Vücut Nemlendiricileri Nasıl Kullanılmalı?

Aynı zamanda vücudun su dengesinin de düzelmesi için su tüketimi artırılmadır. Peki vücut nemlendiricileri nasıl kullanılmalıdır?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Vücutlarımız gün içinde yeterli suyu alamadığı ilk gün değil akabindeki bir hafta on gün içerisinde pul pul olup dökülmeye başlar. Ciltte gerginlik yaratan bu durumlarda başvurulması gereken tek nokta nemlendiricilerdir. Vücut nemlendiricileri kullanılırken aynı zamanda vücudun su dengesinin de düzelmesi için su tüketimi artırılmadır. Peki vücut nemlendiricileri nasıl kullanılmalıdır?

Nemlendiriciye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Vücut nemlendiricileri, sadece kuru cilt tipindeki insanların kullanması için üretilen ürünler değildir Herhangi bir yaz gününde yeterince yağlı olan cildiniz, güneş altında fazla kaldığınızda da gerilir ve neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden nemlendiricilerin sadece kuru cilt tipleri için üretildiğini düşünmek büyük yanılgıdır. Farklı cilt tiplerine özel nemlendiriciler günümüz kozmetik dünyasında bulunmaktadır. Nemlendiricilerin kullanımı ise kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimisi güneş yanıklarının gerginliğini azaltmak için kimisi de kuruyan cildini canlandırmak için sık sık vücut nemlendiricilerine başvurmaktadır.vucut nemlendiricileri nasil kullanilmalidir

Nemlendirici Kullanmadan Önce

Ciltlerimizde gerginlikler hissettiğimiz zaman, hemen vücut nemlendiricileri kullanmamalı, öncesinde ılık bir duş almalıyız. Kurumuş cildimizin üzerinde her gün döktüğümüz pek çok ölü hücre vardır. Bu hücreler, derimizin nefes alan kısımları kapatmış olabilir ve bu yüzden biz nemlendirici de kullansak yine vücudumuz yeterince nem alamayabilir. Ilık bir duştan sonra bütün ölü hücrelerimizden arınarak sürdüğümüz nemlendiricinin etkisi en verimli olanıdır.

Yazın ve Kışın Nemlendirici Kullanımı

Nemlendiriciler özellikle kışın dışarı çıkmadan önce ellere ve yüze uygulanmalıdır. Dışarıda sürekli soğuk hava ile karşılaşan ellerimiz ve yüzümüz, soğuktan nemini kaybedecek ve kuruyacaktır. Böyle bir durumda ellerimizi yıkamamız ya da dudaklarımızı yalamamız, geçici bir nemlendirme sağlayacaktır ve bir daha soğuk ile karşılaşan cildimiz bu sefer çatlamaya başlayacaktır. Soğuğun yan etkilerinden korunmak için kışın dışarı çıkarken mutlaka vücut nemlendiricileri kullanılmalı ve cilt sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Yaz aylarında ise çok fazla terleyip nem kaybederiz. Bu yüzden cildimizin yine yeterince neme ihtiyacı vardır. Özellikle güneşten gelen ışınların cildimizde yarattığı gerginlik sonrasında, vücudu sakinleştirme görevi nemlendiricilere düşmektedir. Piyasadaki nemlendiricilerin çoğunun içerisinde artık vücudumuza almamız gereken vitamin takviyeleri de vardır. Bu vitamin takviyelerini deri yoluyla da alabiliriz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!