Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt Sağlığını Etkileyen Faktörler

Cilt Sağlığını Etkileyen Faktörler

Peki, cilt sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Cildin yaşlanmasına neden olan birçok uygulama sonucu cilt sağlığı etkilenebilir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Zaman içinde birçok neden ciltte deformasyona neden olmaktadır. Bu nedenler kişi kaynaklı olabildiği gibi dışa etkenlere bağlı da olabilmektedir. Peki, cilt sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Cildin yaşlanmasına neden olan birçok uygulama sonucu cilt sağlığı etkilenebilir. Deri tüm vücudu saran bir organdır. Eller ve ayaklarda daha kalın bir tabaka halinde iken göz çevresi ve yüz bölgesinde daha ince bir tabakadır. Deride ki yaşlanma da buna bağlı olarak gelişir. Göz çevresi daha erken yaşlanırken ayak tabanı daha geç yaşlanır.

Cilt Sağlığı Nasıl Korunur?

Cilt yapısı genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Cilt yapısı genetik olsa da cildin yaşlanması beslenme ve dış etkilere göre olur. Öncelikle dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmek gerekir. Cilt sağlığı için gerekli olan vitaminler düzenli olarak alınmalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak havalar cilt için tehlikelidir. Soğuktan ve sıcaktan korunulması gerekir. Yaz ve kış aylarında güneş koruyucu mutlaka kullanılmalıdır. Solaryuma kesinlikle girilmemesi gerekir. Yaşlanmanın nedeni cildin nemini kaybetmesidir. Hem besinlerle hem de kremler ile bu denge korunmalıdır. Makyaj yapıyorsanız mutlaka makyajınızı temizlemeniz gerekir.cilt sagligini etkileyen faktorler

Cilt Bakımının Önemi Nedir?

Cilt sağlığını korumak ve yaşlanmayı geciktirmek için cilt bakımı mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Cilt tipinize uygun bakım ürünleri almalısınız. Seçeceğiniz cilt bakım ürünleri doğal olmalıdır. Alınan cilt bakım ürününün kalitesi kadar ürünü kullanım şekliniz de önemlidir. Mutlaka masaj yaparak sürmeye özen gösterin. Masaj cildinizin daha diri ve canlı görünmesini sağlar.

Hangi Uygulamalar Cilde Zarar Verir?

Güneş cilt yaşlanmasının ilk nedenlerinden biridir. Saatlerce güneş altında kalmak yaşlanmanın yanı sıra cilt kanserine neden olarak sağlığı tehdit eder. Sigara, alkol gibi zararlı maddeler kan oksijen seviyesini düşürür ve cilde daha az oksijen gitmesine neden olur. Düzenli oksijen alamayan cilt yaşlanır. Cilt tipinize uygun olmayan bakım ürünleri cildi yorar. Makyajla uyumak cilt gözeneklerini tıkar. Az su içmek cildin nem dengesini bozar ve cilt kurumalarına neden olur. Kuruyan cilt çatlar ve deri bütünlüğü bozulur.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!