Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYaz Aylarında Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Yaz Aylarında Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Cilt bakımı günümüzde kadınlar için vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkar. Özellikle yaz aylarında cildimizi korumak ve sağlıklı bir görünüme ulaşmak amacıyla da önem taşır. Cilt tipinin bilinmesi uygulanacak bakım açısından da oldukça mühimdir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yağlı ciltler için uygulanacak bakım da bu sebeple kuru ciltlerden farklı olacaktır.

Yaz Aylarının Cilt Üzerindeki Etkisi

Yaz ayları özellikle cilt problemleri ve hassaslıkları olan kişiler için oldukça sınayıcı aylar olarak bilinir.

Karşılaşılacak bu olumsuzlukları şu şekilde sıralamak mümkün olur;

  • Yazın etkisi ile artan sıcaklıklar, çevreden bulaşan kirler de dahil olmak üzere cildimiz için oldukça yoğun bir kirlenmeden bahsedilebilir.
  • Bununla birlikte güneşten gelen zararlı ışınlar da cildimiz üzerinde olumsuz etkilere sebep olacaktır.
  • Yağlı ciltler için daha fazla yağlanmaya sebebiyet verirken kuru ciltlerin ise çok daha pürüzlü gözükmesine neden olur.
  • Artan sıcaklıklar cildimizde bulunan gözenekler için de olumsuz bir etkiye sahip olup çok daha fazla açılmasına sebep verir.

Tüm bu olumsuzlardan kurtulmak için en doğru cilt bakımını uygulamak gerekli olacaktır.

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüz Yıkama

Mevsimlere bağlı olarak yüz yıkama şekli doğru bir cilt bakımı için ilk adım olarak düşünülebilir. Yağlı ciltler için yaz aylarında ciltte bulunan fazla yağı alacak bir yüz yıkama şekli çok daha doğru olacaktır. Cildin ferahlaması ve canlılığını taze tutması amacıyla yaz aylarında bol bol yıkamak iyi bir seçenek olarak görülebilir.

Antioksidan Serum

Yaz aylarında yağlı ciltler için uygulanacak bir diğer cilt bakımı olarak ise antioksidan serum uygulaması söylenebilir. Antioksidan serum cilt için oldukça iyi bir yatırım olarak düşünülebilir. Hem nemlendirme açısından hem de ciltte bulunan hasarları önlemek amacıyla uygulanabilir.

Nemlendirme

Cildiniz ne kadar yağlı olursa olsun her zaman nemlenmeye ihtiyacı vardır. Daha hafif nemlendirici tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Bunun için nemlendirici maskeler iyi bir seçenek olarak görülebilir. Cildinizi nemlendirmeden önce cildi yıkamak gerekli olduğunu unutmayın.

Makyajı Azaltmak

Makyajı azaltmak yaz aylarında yağlı ciltler için bakım önerileri listesinin en önemli maddesi olarak görülebilir. Bu sayede cildin nefes almasına ve nem ısı dengesini yakalamasına fırsat tanımış oluruz.