Ana SayfaSağlıkCinsel SağlıkEvliliği İlk Günkü Gibi Tutmanın Yolları

Evliliği İlk Günkü Gibi Tutmanın Yolları

Evliliği ilk günkü tazeliği ile tutmanın yollarının anlatıldığı yazıda her gün, her hafta ve her ay yapılması gereken davranışlar anlatılmıştır.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

İçerikte Neler Var?

Hemen herkes evliliklerinin ilk günkü gibi tatlı, heyecanlı ve taze kalmasını ister. Bazıları bunun kendine göre yöntemlerini bulurken; bazıları sıradanlaşan hayatından yakınmaya devam ederek, evliliklerinin monotonluğu içinde kaybolur. Peki, evliliği ilk günkü gibi tutmanın yolları nelerdir?

Her Gün

Uyku öncesinde sohbet etmek çiftlerin arasındaki bağı sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Eşiniz ile her gece 10 dakikalık bir sohbet, aranızdaki ilişkinin sağlıklı ve taze kalmasını sağlar.

  • Ona dokunmaktan çekinmeyin. O sizin eşiniz. Her gün ona sarılın. Koluna girin. Omzunu sıvazlayın.Unutmayınız ki, sıradan bir dokunuşunuz dahi onun mutlu olmasını dolayısı ile sizi mutlu etmesini sağlar.
  • İşe gönderirken ya da sabah vedalaşırken mutlaka uzun bir öpücük ile ayrılın. Bu birbirinize olan bağınızı kuvvetlendirir.
  • Gün içerisinde en az bir öğün yemeği birlikte yemeye çalışın. Bu, genellikle kahvaltı olur. Olmaz ise akşam yemeği de bunun için uygundur.
  • En az yaptığı bir şey için teşekkür edin.

Gün içerisinde onu düşündüğünüzü belirten bir mesaj atın. Onu işteyken ya da çocuklarla uğraşırken unutmadığınızı belli edin.

Her Hafta

Bir hafta içinde en az bir kez onun bir davranışını takdir edin. “Şu davranışını çok seviyorum. Şundan dolayı seni takdir ediyorum.” gibi.

  • Baş başa zaman geçirin. Birlikte daha önce gitmediğiniz bir yere gidin. Bir sinema filmine gidin.
  • Kendisine özel zaman ayırmasına müsaade edin. Bu, bir arkadaşı ile görüşmek olabilir. Bir spor etkinliğine katılmak olabilir. Ya da sadece ılık bir duş bile olabilir.
  • Haftada en az bir kez ilişkiye girin. Bunu aranızdaki bağ ve isteğe göre arttırabilirsiniz. Özel durumlar haricinde bunu aksatmamaya çalışın.

Birlikte, normalde çok hoşlanılmayan bir işi sonuna kadar bırakmadan yapın. Bu bir halıyı silmek olabilir, bir alışveriş yapmak olabilir ya da yemek yapmak olabilir.

Her Ay

Hoşlanacağından emin olduğunuz bir etkinlik planlayın. Ona sürprizler yapın.

  • Her ay en az ona özel bir etkinlik yapın. Onun için hazırlanmış bir akşam yemeği olabilir, bir gezi olabilir. Bir sinema filmi olabilir.
  • Birlikte ve ayrı ayrı yaşadığınız sorunlardan konuşun. Birbirinize çözüm yolu bulmada yardımcı olun. Bu sorunlar işle ilgili olabilir, ailelerle ilgili olabilir ya da herhangi bir genel sorun olabilir.
  • Baş başa çocuklardan ayrı bir hafta sonu geçirin.

Ayrıca, her yıl kendiniz ve eşiniz ile ilgili edindiğiniz bilgileri güncellemeye gayret edin. Hayallerinizden, yıllık planlarınızdan, hayata dair isteklerinizden bahsedin.

Evlilik terapistlerinin üzerinde durduğu Evliliği ilk günkü gibi tutmanın yolları konusunun anlatıldığı yazıyı beğendiyseniz, ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz ya da bilgi sahibi olmasını istediğiniz arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Yorum bölümünden ise evliliği canlı tutma noktasında yaptığınız farklı davranışlarınızı paylaşarak, yeni evlenen ya da monoton evlilik sahibi kişilerin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!