Ana SayfaYaşamPratik BilgilerYastık Temizliği Nasıl Yapılır?

Yastık Temizliği Nasıl Yapılır?

Yastık temizlemek oldukça zahmetli olduğu için kılıfları sık sık yıkansa da yastıklar yılda bir defa yıkanmaktadır. Uyuduğumuzda yüzümüz ve saçlarımız her ne kadar kılıf olsa da yaz aylarının vermiş olduğu sıcaklık ve terin etkisi ile biz fark etmesek de çok fazla kirlenmektedir. Ayrıca aşırı kirlenen yastık ve yastık kılıfı çeşitli cilt sorunları hastalıklarını da beraberinde getirebilmektedir.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yastığı temizledikten sonra kesinlikle iyi kurutulması gerekir! Yastık temizliğinin birçok farklı yöntemi mevcuttur. Hangi yöntemi kullanmış olursanız olun yastığınızı kesinlikle doğru bir şekilde kurutmalısınız. Kurumayan lastiklerde çok daha fazla bakteri üreme riski vardır.

Kaz tüyü yastıklar nasıl yıkanır?

Kaz tüyü yastıklar konforu ve doğal içeriği sebebi ile tercih ediliyor. Düzenli bakım yapıldığında uzun ömürlü olan kaz tüyü yastıkları, aynı zamanda vücut ısınıza göre dengelenip bakterileri barındırmama özellikleri de vardır. Kaz tüyü yastıklar genellik ile kuru temizlemeye verilerek temizlenir.

Fakat siz evde yıkamayı tercih ediyorsanız, çamaşır makinanızı 30 derece sıcaklığa ayarlayarak uygun bir yumuşak deterjan ile yıkayabilirsiniz. Daha sonrasında ise iyice kurutmak için doğal ortama veya makinanıza bırakarak iyi kurtulduğundan emin olmalısınız.

Pamuk yastık nasıl yıkanır?

Pamuk yastıklar da tıpkı kaz tüyü gibi doğal içeriği sebebi sayesinde tercih edilen yastık türleri arasında yer alıyor. Pamuk yastığınızı ağartıcı içermeyen ve hassas ürünleri yıkamaya uygun olan bir deterjan ile kullanmalısınız.

Yün yastık nasıl yıkanır?

Yün yastıkların yıkaması ve bakımı üstteki diğer yastıklara göre oldukça zahmetlidir. Yün yastıklar çok fazla tercih edilmiyorlar. İyi bakıldıklarında bakteri nem ve küf gibi sorunları yoktur. Yün yastıklarınızı da çamaşır makinanız da yıkayabilirsiniz. Fakat yününü çıkartıp çamaşır makinanıza koymanız gerekecektir. Yünlüler için özel üretilmiş bir deterjanı makinanıza koyarak gönül rahatlığı ile yün yastıklarınızı yıkayabilirsiniz. Buna ek olarak birçok insan yün yastıkları elde yıkayabiliyor.

Elyaf yastık nasıl yıkanır?

Elyaf yastıklar yukarıda yastıkların aksine doğal içerikli yastık türü değildir. Fakat uygun fiyatlı olmasından ötürü sıkça tercih edilirler. Elyaf yastıkların yıkaması içinde ayrı bir çaba göstermenize gerek yoktur. Elyaf yastıklarınızı yıkadıktan sonra kurutucuya koymanıza gerek yoktur. Balkonda veya evin farklı bir bölümünde kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!