Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYetişkin Sivilcelerine Çözüm

Yetişkin Sivilcelerine Çözüm

Yetişkin sivilcesi kavramı ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki, yetişkin sivilcelerine çözüm nedir? Ne yapılması gerekir? İşte detaylar:

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Ergenlik ile oluşmaya başlayan sivilcelerin 20’li yaşlara gelindiği zaman geçmesi beklenir. 20’li yaşların sonuna gelip sivilceleri geçmeyen kişiler, yetişkin sivilcesi kavramı ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki, yetişkin sivilcelerine çözüm nedir? Ne yapılması gerekir? İşte detaylar:

Yetişkin Sivilcesinin Sebepleri Nelerdir?

Yetişkin sivilcelerinin birçok nedeni olabilmektedir. En sık rastlanan nedenler şunlardır:

Hormonlar: Hormonsal dengesizlikler sivilcelerin oluşumunda çok etkilidir. Vücuttaki hormonların artması çene, boyun, sırt ve yüz gibi bölgelerde sivilce oluşuma neden olabilir.

Stres: Stres, böbrek üstü bezlerinin dengesi bozarak vücutta sivilce çıkmasına neden olabilir.

Yanlış Ürünler: Özellikle kadınların yüz bölgelerine uyguladıkları ürünler sivilce oluşumuna neden olabilir. Yağlı ya da karma cilde sahip olan kişilerin yağsız, gözenek tıkamayan ürünleri kullanması gerekir. Yanlış ürünler geçmeyen ve iltihaplı sivilcelere neden olur.

Yiyecekler: Kızartma, çikolata, yağlı besinler ve kafein içerikli besinler sivilce oluşumuna neden olabilir.yetiskin sivilcilerine cozum

Tedavi Yöntemleri

Yetişkin sivilcelerinin tedavi yöntemleri şunlardır:

Cilt Tazeleme: Cilt tazeleme yöntemi cildin üst tabakasında oluşmuş olan ölü hücrelerin dökülmesini sağlar. Ciltte peeling etkisi yaratan cilt tazeleme yöntemi, dermatologlar ve cilt bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Evde bulunan yoğurt, limon ve bal gibi malzemelerle de cilt tazeleme yapılabilir.

İltihaplı Sivilcelere Yöntem: Özellikle yetişkin sivilcelerinde sıklıkla görülen iltihaplanmalara karşı doğal ürünler kullanılmalıdır. Doğal ürünler zarar görmüş olan deri hücrelerini onararak iltihaplanmalara karşı savaş açar.

Tedaviyi Doğru Uygulamak: Sivilce tedavisi için verilen ürünler tek bir bölge ile sınırlı kalmalıdır. Ürün sadece sivilcenin üzerine uygulanmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önerilen tedavi yöntemleri sivilcelerin oluşumunu engellemiyor ve cildinizde halen sivilceler çıkıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Sivilcenin neden çıktığı bu anlamda çok iyi araştırılmalı ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Özellikle iltihaplı olan sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Sıka işlemi, ciltte yaralara ve geçmeyecek izlere sebep olabilir. İltihaplı yetişkin sivilceleri için sivilcenin üzerine soğuk su veya buz ile kompres yapılmalıdır.

Sivilce ile ciltte çıkan lekeler birbirine karıştırılmamalıdır. Bu anlamda bir dermatoloğa başvurulmalı ve gereken tedavi süreci başlatılmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!