Yetişkin Bir Birey Günde Kaç Litre Su İçer?

Su içmenin vücut için oldukça faydalı olduğu bilinen bir gerçek. Ancak günde ne kadar su içmek gerekiyor? Uzmanlar bu konuda görüş ayrılığı yaşıyor!

İçilecek olan su miktarı, her yaş aralığında farklı litre miktarlarına denk gelecek şekildedir. İnsan vücudunun büyük bir bölümünün su olması da, yetişkin bir birey günde kaç litre su içmelidir? Sorusunu daha fazla öne çıkarmıştır.

Çünkü yetişkinler; çalışma yükümlülükleri olan, vücut olarak daha fazla enerji ve su harcayan yapıdadırlar. Bu bağlamda, yetişkinlerin tüketmesi gereken su miktarıyla alakalı olarak; günde kaç litre olması gerektiği, hangi durumlarda miktarın artacak olduğu veya azaltılması gerektiği, konularına da bakılmalıdır.

Yetişkin Bir Bireyin Günlük Tüketmesi Gereken Su Miktarı Neden Değişir?

Yetişkin olan bir birey, günlük olarak her zaman aynı miktarda su tüketimi yapamayabilir. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı, vücut içinden gelebilecek etkiler ve dış etkenlere göre değişiklik gösterecektir.

Bu etkenler şöyledir:

  • Havanın sıcaklık değeri
  • Kişinin ne kadar terletici etkinlik yaptığı
  • Yakılan kalori miktarı
  • Tuzlu olarak tüketilen besin miktarının fazla veya az olması
  • Sağlık problemlerinin olup olmaması
  • Kullanılan ilaçların su tüketimini artırıcı veya azaltıcı özellikte olması
  • Gibi etkenler, yetişkin bireylerin bir günde tüketmesi gereken su miktarını değiştirecektir.

Yetişkin Bir Bireylerin Gün İçerisinde İçmesi Gereken Su Kaç Litredir?

Yetişkin olan her insanın aynı miktarda su tüketmesi pek mümkün olamazken, sağlıklı olmak isteyen bireylerin tüketmesi gereken ortalama bir su miktarı vardır. Bu miktar, kilo olarak değişkendir.

Örnek olarak, sağlıklı ve altmış kilo civarında olan bir yetişkin; gün içerisinde toplam iki litre su ortalamasına ulaşmalıdır. Artan her on kilo için su tüketim miktarı da yarım litre artarken, kiloya göre ortalama su miktarı öğrenilmelidir.

Yetişkin Bir Bireyin Su Tüketim Miktarı Ne Şekilde Değişir?

Bireyin yaşayacak olduğu iç ve dış etkiler, su tüketim miktarını da doğrudan etkileyecektir. İlk olarak, hava sıcaklıkları artarken su tüketim miktarı da artış gösterecekken; sıcaklıkların azalmasıyla ihtiyaç duyulan ve tüketilen su miktarı da azalacaktır.

Ayrıca, kalori yakacak etkinlikler ve egzersizler; yağların parçalanmasında su tüketimi yapılmasına ve bu şekilde yağların vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Doğal olarak, kalori gerektiren etkinliklerin artması halinde ihtiyaç duyulan su miktarı da artacaktır.

Günde ne kadar su içilmeli?

https://www.youtube.com/watch?v=qPk7kxxUYR4

 

Yorum Yapın