Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKaraciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Karaciğer kanseri bitkisel olarak tedavisi nasıl yapılır? Karaciğer kanserini bitkisel tedavi yöntemleri ile yenmek mümkün mü?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Karaciğer kanseri, karaciğerin doğal yapısında ortaya çıkan kötü huylu tümör neticesinde gerçekleşir. Çeşitli faktörler tümörün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Karaciğer kanseri olan kişiler, içinde bulundukları evre doğrultusunda; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi vb. yöntemler dahilinde tedavi sürecinden geçmektedir. Tüm bu süreci daha hızlı atlatmak ve kanseri hücrelerinin yayılım oranını düşürmek için, günümüzde farklı bitkisel doğal yöntemler mevcuttur. Bu nedenle, karaciğer kanseri bitkisel tedavi yöntemleri ile kanser hücrelerinden kurtulmak çoğu zaman mümkün olabilir. Ya da kanseri önlemek adına bu beslenmenize dikkat edebilirsiniz.

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer kanseri: Organın dokusunda meydana gelen, kötü huylu tümörler sonucu oluşur.  Karaciğer kanserinin, birkaç türü vardır. En yaygın olanı, ana karaciğer hücresinde (hepatosit) ortaya çıkan hepatosellüler karsinoma türüdür. Diğerler kanser türleriyse; intrahepatik kolanjiyokarsinoma, hepatoblastoma şeklindedir.

Karaciğer Kanseri Doğal Tedavi Yöntemleri

Karaciğer kanseri bitkisel tedavi uygulamalarıyla, hastanın içinde bulunduğu durumu hafifletmek ve kanser hücrelerinin yayılım oranını düşürmek hedef alınır. Günümüzde dünya çapında Fitoterapi yöntemiyle, profesyonel bitkisel tedavi uygulanır. Fitoterapi ile kemoterapi ve radyoterapi tedavi süreçlerindeki etki arttırılır ve ilaçların olumsuz etkilerinden de hastaların etkilenmemesi sağlanır. Bitkisel tedavi süreci, modern tıbbın etkileri ile bir arada kullanılarak çoğu hastanın kanseri yenmesi sağlanmıştır.

Fitoterapi tedavisi, karaciğer hastalığında çeşitli amaçlar doğrultusunda uygulanır.

 • Kanser hücreleri savaşmak.
 • Kanser hücrelerin, vücut geneline yayılım oranını azaltmak.
 • Hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek, direncini artırmak, böylece farklı hastalıklara yakalanma riski de azalır.
 • Kemoterapi, radyoterapi kanser hücrelerindeki etkisini artırmak için.
 • Kanser hastalığının oluşturduğu yan etkilerden ve tedavi sürecinde uygulanan yöntemlerde, kullanılan ilaçların olumsuz etkilerinden hastayı korumak amacıyla kullanılır. Bulantı, baş dönmesi, halsizlik vb. durumları önlemek amacıyla uygulanır.

Karaciğer Kanseri Fitoterapi Tedavisi

Karaciğer kanseri bitkisel tedavi yöntemlerinden olan, Fitoterapi; bitkisel ilaçlar ile profesyonel bir şekilde hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Karaciğer kanserinin tedavi sürecinde, modern tıp dahilinde Fitoterapi de doktorlar tarafından uygulanır. Modern tıp ve Fitoterapi aynı anda uygulanmaktadır. Böylece, kanserli hücrelere karşı etkili savaş ve savunma mekanizması geliştirilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kişinin daha dirençli bir hale gelmesini sağlayan yöntemle, bazı kişiler daha kısa sürede kanser hücrelerinden kurtulabilir, bazı durumlarda ise daha uzun sürebilir.

karaciğer kanseri 2
karaciğer kanseri

Fitoterapi tedavi süreci, doktorlar tarafından uygulanır. Bitkisel içerikli hazırlanan ilaçlar, bitkinin özü dahilinde tamamen kullanılarak hazırlanır. Fakat, bitkilerin doğal yapısında zararlı etkileri de bulunur, bu nedenle Fitoterapi ilaçları özel laboratuvarlarda, bitkinin özünden; zararlı ve fayda sağlamayan maddelerin ayrıştırılması sonucu oluşturulur.

Karaciğer Kanseri Sağlıklı Beslenme

Karaciğer kanseri bitkisel tedavi sürecinde, hastanın sağlıklı ve şifalı bitkiler ile beslenmesi de bir o kadar önemlidir. Bu nedenle bu konuda bilinçli olmalı ve kanserojen madde içeren, hazır-işlenmiş gıdalardan uzak, doğal-organik bir beslenme programına uyulması gerekir. Her kanser hastasının uygulaması gereken ilgili yöntemleri, her bireyin de sağlıklı bir ömür için yaşam tarzına yansıtması gerekir.

Karaciğer kanseri hastalarının sağlıklı beslenme uygulamaları şöyle:

 • Yemeklerde kullanılan, işlenmiş yağlardan uzak durmak gerekir. Bunun yerine, doğal yağlar tercih edilmeli. Zeytinyağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı vb. bitki özlü ve soğuk doğal bileşenli yağlara kullanılmalıdır.
 • Ev yapımı, doğal yoğurt kullanılması oldukça önem taşır.
 • Ev yapımı doğal kefir.
 • Kimyasal içerikli maddelerden oluşturulmuş, tüm işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Pirin, patates, mısır, makarna, börek vb. unlu mamullerin tüketilmemesi gerekir.
 • Yemek öğünlerinde, 1 dilim tam buğday ekmeği tüketilmelidir. Beyaz ekmek kesinlikle kullanılmalıdır.
 • Şeker içerikli gıdalardan uzak durmak gerekir.
 • Şekersiz doğal bal, limon, sarımsak vb. ürünlerin tüketilmesi gerekir.
 • Sabah ve akşam olmak üzere, yarım çay bardağı kadar; sızma natürel zeytinyağı, bir tatlı kaşığı kadar çörek otu yağı tüketilmesi de oldukça önemlidir.
 • Gün içinde bir defa, limonlu, sarımsaklı kelle paça çorbası içilebilir.

Karaciğer Kanserine Şifalı Bitkiler

Karaciğer kanseri bitkisel tedavi sürecinde; Fitoterapi tedavisi dahilinde, beslenme programına uyulmalı ve belli başlı bitkiler yemek öğünlerine eklenmelidir. Araştırmalara göre; reishi mantarı, ginseng, zerdeçal, yaban mersini gibi bitkilerin özlerinin kansere iyi geldiği tespit edilmiştir. Fitoterapi tedavisinde, ilgili bitkilerin tüketilmesi de oldukça destek sağlanmaktadır. Kansere iyi gelen bitkilerin, normal yaşam tarzına dahil edilmesi kanser riskini de oldukça düşüreceğini belirtebiliriz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!