Ana SayfaSağlıkBebek BakımıBebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapmalı?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konular bebeğim ne zaman konuşacak? Bebek daha anne karnındayken onunla konuşmak, yumuşak bir ses tonuyla tane tane, onun hoşlanacağını düşündüğünüz şekilde diyalog kurmaya çalışmak gerekir.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Anne ve babaların en çok merak ettiği konular bebeğim ne zaman konuşacak? Acaba ilk kelimesi ne olacak? Önce “anne”mi yoksa “baba” mı diyecek gibi sorulardır. Bebekler ilk konuşmaya agulayarak başlar. Agu diye çıkardıkları sesler çevrelerine verdikleri tepkilerdir. Bu dönemde sizin verdiğiniz tepkilerde çok önemlidir bebekler bir kelime öğrenmeden önce dilin kurallarını öğrenirler. Sizi ve çevrenizdeki insanları takip ederek birbirinizle nasıl iletişim kurduğunuzu öğrenirler ve bu sayede sosyalleşirler.

Bebeğiniz İlk Harf Ve Kelimeleri Neler Olacaktır?

Bebeğiniz ilk 2 ya da 3. ayında algılama sesleri olarak “p” “b” ve “ m” seslerini çıkarmaya başlar. Bu sesler dudakların bir araya getirilmesi ile kolayca çıkartılabildiği için ilk sırada yer almaktadır bebeğiniz kolaylıkla “pa” “ba” “ma” seslerini peşpeşe çıkarabilir.

Bebeğin Dil Gelişimini Desteklemek İçin Yapmamız Gerekenler

Bebeğinizin dil ve konuşma yeteneğini en sağlıklı biçimde ilerletebilmesi İçin gerekli maddeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Bebeğinizin çıkarttığı seslere tepki verin
  • Bebeğinizle sık sık konuşun
  • Bebeğiniz “ba””ma”gibi sesler çıkartıyorsa “Acıktın mı ?”Oyun oynamak mı istiyorsun?”Babanı mı özledin “gibi cümleler kurun.
  • Ona seslenirken “aşkım” “canım” yerine kendi ismi ile seslenin.
  • Bebeğinizin farklı sesler ve tonlar öğrenmesi için sesinizi değiştirin, taklitler yapın, farklı tonlarda konuşun.
  • Bebeğinizle konuşurken onun da cevap vermesi için bir süre bekleyin söylediklerinizi düşünsün ve cevap verebilecek zaman kazansın kısacası ona söz hakkı tanıyın.
  • Bebeğinize aldığınız oyuncaklar ve onunla oynadığınız oyunlar da konuşma sürecini büyük ölçüde etkiliyor.

Bebeğe Televizyon İzletmek Konuşması İçin Zararlı mı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; 3 yaşına kadar televizyon izleyen ve bilgisayar oyunu oynayan çocukların dil gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Buna karşın anne babaların erken dönemden itibaren bebekleri ile oynaması, ilgilenmesi, konuşması, mimiklerle ve taklit sesleri ile bebeğin işitsel ve görsel olarak dil gelişiminin desteklenmesi, bebeğin konuşması üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Uzun süre TV izlemenin görme problemleri, duruş problemleri ortaya çıkarabileceği göz ardı edilmemelidir.

Çocuğumun Erken Konuşmasını Nasıl Destekledim ?