Saf Bal Nasıl Anlaşılır? Gerçek Bal ve Faydaları?

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Faydalı Bilgin Sizin için araştırdı!

Uzmanlar balın gerçek olup olmadığının şu şekilde anlaşıldığını belirtiyor;

“Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelmesi. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor olması. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise gerçek baldır.

Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır. Balda hafifte olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.” Vatandaşlar, bal testinde özellikle kağıt parçasına dökülen balı çakmak ile yakarak cızlayarak yanmadığı ve ayrıca boyalı kalem bandırılarak yazmadığı tespit edildi. Ayrıca bal kaşık ile alınarak adeta akışkanlık testi yapıldı ve Kestane balının hakiki bal olduğu tespit edildi.

Endüstriyel arı işlenmiş baldan farklı olarak, doğal arılardan elde edilen saf bal, çeşitli hastalıkları veya koşulları doğal ve etkili bir şekilde tedavi etmemize olanak tanıyan sağlığımız için çok faydalı tıbbi özellikleri içerir.

Bal balgam, idrar söktürücü, bakteri ve antiseptik özellikler antioksidanlar, takviyeleri, analjezik, laksatifler, anti-alerjik olan ve bu nedenle, etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilir olduğu keşfedilmiştir.

SAF BAL VE ENDÜSTRİYEL BAL ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
Üretim sürecinde bal, üretim sürecinde tahrip olan vitaminler, enzimler ve antioksidanlar gibi doğal besin maddelerini kaybeder. Bu nedenle, üretilen bal, rafine edilmiş beyaz şekere eşit veya daha zararlı olabilir.

Beslenmemizin yararlarına ek olarak, bal arıları, sağlığımız için faydalı şifa veya tıbbi özelliklere sahiptir.

Sonra en önemli olanları alıntılayacağız.

Akne tedavisine yardımcı olur:

Bal akne için çok etkili bir çare olabilir. Bu cilt hastalığından etkilenen insanların durumunda, etkilenen bölgelere bal uygulamak önerilir.

Boğaz ağrısı ve öksürüğü tedavi edin:

Balın, antibiyotik ve antiseptik gücü, soğuk algınlığı, alerjik süreçler ve boğaz ağrısı ile savaşarak inflamasyonu azaltmak için çok etkili. Aynı zamanda etkili bir öksürük giderici olup, herhangi bir şurup kadar veya çok daha fazladır.

Küçük yaralanmalar ve yanıklar için:

Enfeksiyonları önlemeye ve ortadan kaldırmamıza yardımcı olan iyileşme ve antiseptik gücü nedeniyle arılardan bal ile tedavi etmek mümkündür. Küçük yaralanmalar arasında, yara tahtaları, egzama ve iltihaplı dişetleri üzerindeki iyileştirici etkisi vardır.

Uykusuzluk tedavisi:

Bu doğal gıdanın özelliklerinden biri yatıştırıcı ve uyku kolaylaştırıcısıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Bitki besin elementleri bakımından zengin bal arısı, vücudun savunmasını güçlendiren antibakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir.

Metabolizmayı destekliyor:

Çiğ bal “prebiyotik” bir gıdadır ve organizmanın bakteri florasını arttıran oligosakkaritler içerir.

Son olarak, diğer iyileştirici özelliklerin arasında kolestrolü düşürmek, kalp-damar hastalıklarını önlemek ve sindirimi teşvik etmek ve doğal müshil etkisi ile kabızlığı tedavi etmek de bulunmaktadır.
Bir öneri olarak kahvaltıda günde iki yemek kaşığı saf bal tüketmenizi öneririz. Bu şekilde sağlık durumunuz için kısa sürede en iyi sonuçları verecek bir yemek alışkanlığı yaratacaksınız.

Bu yazı yardımcı oldu mu? Sosyal ağlar aracılığıyla “sağlığınız için saf balın inanılmaz faydaları” paylaşın ve diğer insanlara tam ve sağlıklı olmasına yardımcı olun!

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 01:20

Yorum Yapın