Ana SayfaSağlıkMide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Özellikle 'mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?' konusunu merak edenler için bu operasyonun farklı çeşitleri olduğundan bahsetmek gerekir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Aşırı kilolarından yakınan kişilerin son yıllarda mide küçültme ameliyatlarına başvurarak etkili sonuçlar aldığını görüyoruz. Oldukça popüler hale gelen bu cerrahi müdahale hakkında merak edilen birçok nokta bulunuyor. Özellikle ‘mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?‘ konusunu merak edenler için bu operasyonun farklı çeşitleri olduğundan bahsetmek gerekir. Temel olarak tüm operasyonlar, midenin belirli kısmının çıkartılması esasına dayanır. Müdahale sırasında midenin belirli kısmı çıkarılır ve bağırsaklar arasına tekrardan bağlantı kurulur. Bunun yanı sıra farklı türlerden birisi ise mide balonu adını verdiğimiz yöntemdir. Bu uygulamada ise mideden parça alınmaz ve yalnızca bir mide balonu yerleştirilir. Böylece mide hacmi küçültülür ve kişinin fazla kilolarından kurtulması sağlanır.

Mide Küçültme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Mide küçültme ameliyatını daha önceden uzman kontrolünde diyetlere başvurmuş ancak herhangi bir sonuç alamamış kişiler tercih edebilir. Ancak bu kişilerde aranan bazı kriterler vardır. Öncelikle bu kişilerin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması gerekir. Beden kitle indeksi de 35’in üzerinde olan ve kilolar dolayısıyla sağlığı tehdit altında bulunan kişilere, mide küçültme operasyonları yapılabilir.mide kucultme ameliyati nasil yapilir

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, mide küçültme ameliyatlarında da belirli riskler vardır. En büyük risk; midenin bir kısmı alındıktan sonra, kalan kısmının karın boşluğuna sızma riskidir. Bu tarz komplikasyonlarda hayati sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bununla beraber operasyon sonrasında nadiren mide darlığı ortaya çıkabilir. Ancak bu sorun endoskopik genişletme ile kolayca ortadan kaldırılabilir. Söz konusu komplikasyonları yaşamamak için uzman cerrahlar ile hareket etmeniz son derece önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Cerrahi müdahale ile midesini küçülten kişilerin, operasyon sonrasında özellikle uzman hekimlerle birlikte beslenme programı yapması ve buna uygun beslenmesi gerekiyor. Özellikle öğün sayısını yükselterek, küçük porsiyonları tercih etmeniz gerekiyor. Öğünlerde katı ve sıvı yiyecekleri bir arada tüketmeniz de, operasyon sonrasında sıkıntılar yaratabilir. Öte yandan doktorlar özellikle mide küçültme ameliyatı yapan kişilerin, besinleri çiğneyerek yutması gerektiğine vurgu yapar. Yine ameliyat sonrası düzenli egzersiz ve spor yapmanız da komplikasyonları önleyecektir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!