Ana SayfaSağlıkAnne / ÇocukHamilelikte Kahve Bebeğe Ne Gibi Zarar Verir?

Hamilelikte Kahve Bebeğe Ne Gibi Zarar Verir?

Bu süreçte anne adayları yiyeceklerine ve içeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelikte kahve bebeğe ne gibi zarar verir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Hamilelik 9 ay boyunca süren fizyolojik bir olay da olsa hamileler hem kendileri için hem de bebekleri için beslenmektedirler. Bu süreçte anne adayları yiyeceklerine ve içeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelikte kahve bebeğe ne gibi zarar verir? Sorusu tüm gebelerin aklını kurcalamaktadır.

Gebelik sürecinde kahve tüketmenin zararı kafein maddesinden kaynaklanmaktadır. Kafein tüketmemek bu süreçte daha sağlıklıdır. Kafein kahvede olduğu gibi çayda da bulunmaktadır. Gebelik sürecinde bu yüzden dikkatli tüketilmelidir. Yeterli ve düzenli beslenmenin yanında sağlıklı beslenmekte büyük önem arz etmektedir. Gebelikte kafein tüketmek üzereni olan bazı araştırmalar da fazla kahve tüketiminin düşüklere yol açtığı düşünülmektedir.

Kafein Bebeğe De Geçmektedir

Ülkemizde kahve ve çay kültürünün fazla olması ile hamilelik döneminde kafein tüketime çok dikkat edilmemelidir. Besinlerin içinde bile minimal miktarlarda kafein bulunmaktadır. Vücuda alınan kafein, vücutta hızlı bir şekilde emilmektedir. Emilen kafein, halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasenta yolu ile bebeğe geçmektedir. Bu geçiş ile bebeğin eşi yani plasentanın kan akımı yüzde yirmi beş oranında azalmaktadır. Yani kafein, bebek beslenmesi, kanlanmasını azaltmaktadır.

Erişkin insanların vücudunda kafeini yıkmak için bir metabolizma bulunmaktadır. Fakat fetüs, yenidoğan ve çocuklarda bu yıkım metabolizması bulunmamaktadır. Yani bebeğe geçen kafein bebekte daha çok tutulmaktadır. Fakat geçiş oranı hamilelere göre farklılık göstermektedir. Bu annenin metabolizmasına da bağlıdır.hamilelikte kahve bebege ne gibi zarar verir

Kafein Bebeklerin Kilo Alımını Etkilemektedir

Kan akımı azaldığı için bebeklerin beslenmesi de azalmaktadır. Bunun sonunca bebeklerin kilolarını etkilemekte ve gelişim geriliği veya düşük doğum ağırlıklı bebek görülme oranları artmaktadır. Ortalama olarak 200 miligram alınan kafein bebeğin kilosuna 50 ile 60 gram kadar etki ettiği düşünülmektedir. Bu sebepler sonucunda gebelere kafein içeren kahve, çay gibi maddeler önerilmemektedir.

Bir Fincan Türk Kahvesi İçerisinde 60 Miligram Kafein

Bir fincan Türk kahvesi tüketen bir gebe vücuduna 60 miligram kafein almaktadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilmeyen kafein eğer gebelik öncesi aşırı miktarda tüketen, Türk kahvesi veya genel olarak çay, kahve tiryakilerin maksimum 1 günde sadece bir fincan kahve tüketmesi önerilmektedir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!