Ana SayfaSağlıkBitki ÇaylarıHangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Çok fazla çeşidi olan bitki çayları bizi soğuk havaların vazgeçilmezi olan gripten koruduğu gibi ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle beraber hepimiz sık sık nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanıyoruz. Bu hastalıklardan korunmanın yollardan biri de bitki çayı tüketimidir. Çok fazla çeşidi olan bitki çayları bizi soğuk havaların vazgeçilmezi olan gripten koruduğu gibi ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Stresli ortamlarda çok fazla bulunuyorsanız bitki çayları sakinleşmenize fayda sağlayacaktır. Bunun dışında özellikle uyku problemi yaşayan kişiler için akşam yatmadan önce içilen bir bitki çayı deliksiz bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

Ada Çayı

Doğal antibiyotik olarak bilinen ada çayı Latincede iyileştirmek anlamına gelir. Ada çayı doğal antibiyotik olma özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği bilinen ada çayının mantar enfeksiyonlarını tedavi etmede kullanıldığı da bilinir. Bunların dışında astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına da iyi gelir. Sonbahar aylarında daha sık görülen boğaz ağrılarını azaltmada kullanılır. Ada çayı aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirici etkisi ile Alzheimer hastalığını önleyici olarak kullanılır ve hafızayı güçlendirmede etkilidir.

Yeşil Çay

En çok tüketilen çaların başında gelen yeşil çay sakinleştirici etkisi ile bilinir. Bunun dışında pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği olan yeşil çayın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kuvvetli bir antioksidan olarak bilinen yeşil çay özellikle kansere karşı mühim bir ölçüde koruma sağlar.
  • Fazla kilolardan kurtulmak için diyet listelerinde sık sık karşımıza çıkan yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunur.
  • Kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon gibi durumların engellenmesini sağlayıp tansiyonu düşürür.

Yukarıda sayılan faydalar gibi daha pek çok faydası bilinen yeşil çayın diğer bitki çayları gibi günde 2- 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

Ihlamur Çayı

Soğuk algınlığı ve nezle tedavisinde oldukça sık kullanılan ıhlamur çayının bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır ve terlemeyi sağlayarak hastalık durumunda rahatlatır. Aynı zamanda uzun yıllardan beri öksürük tedavisi için de ıhlamur çayı tüketimi tercih edilir. İltihap giderici özelliği sayesinde özellikle boğaz ağrılarında iltihabın giderilmesi için kullanılır. Bunun dışında ıhlamur çayının ağrı kesici ve idrar sökücü özellikleri de bulunur. İdrar yolu enfeksiyonu hastalıklarında kullanılarak etkisi görülür.

Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisi ile bilinen papatya çayı özellikle uyku problemi yaşayan kişilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Doğal antidepresan olarak bilinen bu çay sinirleri yatıştırıcı özelliği sayesinde stresli ortamlarda çok fazla olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunun dışında kadınların regl dönemlerinde de sıkça tüketilen bir çay olup regl sancılarını azaltmada etkili olarak yaşanılan gergin ve stresli durumu da hafifletir. Papatya çayının bilinen bir diğer faydası da ülser, mide yanması gibi mide problemlerine karşı oldukça etkili oluşudur.

Biberiye Çayı

Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen bitki çayı en fazla kabızlık ve hazımsızlık için kullanılır. Bu gibi rahatsızlıklara iyi gelen biberiye çayı aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve rahatsızlıklardan korunmamıza yardımcı olur. Vücudumuzda biriken toksinlerin atılmasını hızlandırıcı özelliği sayesinde vücudumuz için oldukça yararlıdır. Bunların dışında beyin ve kalp gibi önemli organlara daha fazla oksijen taşınması için kan dolaşımını hızlandırır. Stresten arınma yöntemi olarak da kullanılan biberiye çayı hafızayı kuvvetlendirir ve konsantrasyonumuzu artırarak dikkat bozukluğu gibi rahatsızlıkların da önüne geçmede etkili olur.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı genellikle romatizma ağrılarını geçirmede etkili olup kanserli hücrelerin dağılmasını yavaşlatıcı özelliği olduğu da bilinir. Bunun dışında içerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkları oldukça hafif atlatmamıza yardımcı olur. İdrar sökücü etkisi de bulunan kuşburnu çayı idrar yolu hastalıkları için de faydalı bir bitki çayıdır. Aynı zamanda bu çay kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve şeker hastalığını önleyici etkisi ile de sık sık tüketilir.

Beyaz Çay

Beyaz çay cilt sağlığını koruma konusunda oldukça yararlı bir çaydır. Cilt güzelliği için etkili olan beyaz çay kolajen yakımını sınırlandırıcı özelliği ile cilde esneklik sağlayan elastin maddesinin azalmasını engeller. Bu sayede daha pürüzsüz bir cilt oluşumunu sağlar ve yaşlanma, kırışıklık gibi durumların da gecikmesini sağlamış olur. Bunun dışında beyaz çay damar genişletici özelliği ile kalp sağlığını korumada yardımcı olan bir bitki çayı olarak bilinir. Antioksidan özelliği sayesinde de kanseri önlemede etkili olan bu bitki çayı sıklıkla tercih edilir.

Şifalı Bitki Çayları (Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Geliyor?)

Bu Konular İlginizi Çekebilir!