Ana SayfaSağlıkSağlıksız İnsanların İlaç Merakı

Sağlıksız İnsanların İlaç Merakı

Sağlık insanın yaşam kalitesini etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Hasta insan keyifsiz olur, işlerini yapamaz ve bakıma ihtiyaç duyar.

Elif Saim
Elif Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

İlaç Nedir?

İlaç, bir hastalığın tedavisi, semptomların azaltılması veya bir hastalığın önlenmesi amacıyla kullanılan kimyasal preperatlara verilen addır. İlaçlar sentetik, yarı sentetik veya doğal olabilir. Bitkisel veya hayvansal kaynaklı olabilirler.

İlaç şirketleri tarafından yüksek meblağda paralar harcanarak bulunan ilaçlar çeşitli testlerden geçerek insan sağlığı üzerine etkileri gözlemlenir. Bu testlerden geçer not olan ilaçların üretimine ve satışına izin verilir.

Sağlıksız İnsanların Bitmek Bilmeyen İlaç Arayışı

Sağlık insanın yaşam kalitesini etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Hasta insan keyifsiz olur, işlerini yapamaz ve bakıma ihtiyaç duyar. Sağlığı bozulan insan bu durumu düzeltmek için harekete geçer. İlk işi doktora başvurmak olur. Günümüzde neredeyse tüm hastalar hastalıklarının ilaçla iyileşeceğini düşünür. Bazı insanlar bu duruma ekstra önem verir.

Kendisiyle aynı ilaçları kullanan insanlarda ilacın ne kadar etkili olduğunu veya ilaçların yan etkilerinin neler olduğunu merak eder, çeşitli araştırmalar yapar. Kullandığı ilaçlar işe yarayıp iyileştiğinde rahatlar ve hayatına devam eder. Öte yandan sağlıksız insanlar hastalıklarının günlük yaşamları olumsuz etkilemesi, çalışmalarını engellemesi ve hatta yaşamlarını tehdit etmesi nedeniyle ciddi bir ilaç arayışına girerler.

Hastalıkları nedeniyle meydana gelen ağrı, halsizlik gibi semptomlar onları çok rahatsız eder. Sağlığın kaybedilmesi fiziksel etkilerinin yanı sıra psikolojik olarak da insanları zorlar. Sadece hasta olan kişi değil, hasta yakınları da bu sürece dahil olurlar. Bu durumdan kurtulmak amacıyla sağlıksız insanlar sürekli farklı doktorlar ve farklı ilaçlar denerler.

Amaçları iyileşmek ve normal yaşamlarına geri dönmektir. Bu amaçla doktorların reçete ettiği ilaçların dışında kendisine fayda sağlayacak başka ilaçlar olup olmadığını merak ederler ve sürekli bir arayış halinde olurlar. Kimi zaman internetten kimi zamansa çevrelerinden duydukları ilaçları denemek isterler. Bu ilaçlar her zaman karton bir kutuda satılan, eczaneden alınan ticari ürünler olarak düşünülmemelidir.

Aktardan alınan otların kaynatılmasıyla elde edilen karışımlar da bir nevi ilaçtır. Bazen bilinçsiz olarak kullanılan bu ilaçlar şifa getirmek yerine işleri daha karmaşık hale getirip yeni hastalıklara neden olabilir. Birine iyi gelen ilaç başkasına kötü gelebilir. Bu nedenle ilaç kullanımı mutlaka doktora danışılarak yapılmalıdır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!