Ana SayfaSağlıkKulak Kiri Nasıl Temizlenmelidir?

Kulak Kiri Nasıl Temizlenmelidir?

Kulaklarınızı nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Kulak kiri nasıl temizlenmelidir? Sorularına yanıt verilmektedir.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kulak kiri nasıl temizlenmelidir? Sorularına yanıt verilmektedir. Kulaklarınızda herhangi bir sağlık problemi olmadığında, doğal olarak kendiliğinden temizlenirler. Ancak, birçok durum ortaya çıkabiliyor, kulak kiri tıkanması duyma gibi rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Bu yüzden kulaklarınızda biriken kiri çıkarmak için kulaklarınızı temizlemeniz gerekir. Kulaklarınızın aşağıdaki belirtilerden birikmiş kir nedeniyle tıkanmış olduğunu anlayabilirsiniz. Ağrı veya işitme kaybı, kulakta çeşitli sesler ve uğultu, hoş olmayan kokulara sahip su ve salgılamaları meydana getirmektedir.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit kulak ağrılarını tedavi etmek için ve kir birikmesini ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır. Takip ettiğimiz prosedür şu şekildedir. Yarım fincan sıcak su ile yarım bardak oksijeni ekleyin ve bir damlalığa doldurun. Kulağınızı ayarlayın ve başı eğerek bu karışımı kullanın. Daha sonra solüsyonun çıkarılmasını ve aynı prosedürü kullanarak sadece ılık su kullanarak kulağınızı durulayın. Ayrıca oksijen yerine bebek yağı veya maden suyu kullanabilirsiniz.

Kulak Yağı

Kulaklarınızı düzgün temizlemek için olivera yağıda kullanabilirsiniz. Bu durumda, daha önce olduğu gibi aynı prosedürü uygulamanızı öneririz, ancak su kullanmak yerine sadece ılık zeytinyağı kullanın. 15 dakika izin verin ve üç veya dört gün boyunca bu prosedürü günde üç kez tekrarlayın. Sıcak şişeyi alın ve 15 ila 30 dakika boyunca doğrudan kulağınıza yerleştirin. Sonra, kirin daha yumuşak ve temizlenmesi daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Kulaklarınızı yıkamak ve temizlemek için eczanede özel tüpleri kolayca bulabilirsiniz. Bu, vücut sıcaklığındaki sıcak su ile yapılmalıdır. Kulağınıza infüzyondan sonra, kulağınızı iyice kurutmanız gerekir.

Kulak Temizlerken Dikkat Edilmeli

Uygulamadan önce kulağınıza üç damla zeytinyağı koyun ve 5 dakika bekletin. Daha sonra kulağınızı bir damlalık veya tüp kullanarak hazırladığınız papatya özüyle yıkayın. Sorununuz birkaç gün devam ederse, kulaklarınızı daha spesifik ve etkili bir şekilde temizleyebilecek bir uzmana görünmelisiniz. Kulaklarınızı temizlemek için asla basınçlı enjeksiyon kullanmamalısınız çünkü zarı delme riski yaşayabilirsiniz. Ayrıca, kulaklarınızı temizleme işleminin çok sık yapılmaması gerektiğini de unutmayın, çünkü bu enfeksiyonlara neden olabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!