Ana SayfaSağlıkKadınlarda Baş Dönmesi Sebepleri

Kadınlarda Baş Dönmesi Sebepleri

Eğer sizler de bunun sebebini merak ediyorsanız kadınlarda sıkça baş dönmesinin sebepleri hakkında derlenen yazıyı okuyabilirsiniz.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Yapılan araştırmalar özellikle de kadınların daha sık bir şekilde baş dönmesi sorunundan muzdarip olduklarını gösteriyor. Eğer sizler de bunun sebebini merak ediyorsanız kadınlarda sıkça baş dönmesinin sebepleri hakkında derlenen yazıyı okuyabilirsiniz.

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi daha çok kişiye baygınlık hissi veren, kişinin kendini daha dengesiz hissetmesine neden olan özellikle de ayağa kalkarken meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık mide bulantısı ile beraber kendini gösterebilir ya da ani yapılan hareketlerde daha fazla hissedilebilir. Baş dönmesi kısa bir sürede bitebileceği gibi günlerce de sürebilir.kadinlarda bas donmesi sebepleri

Neden Kadınlar?

Bu durumun birbirinden farklı sebepleri vardır. İlk olarak hamilelik zamanında meydana gelen baş dönmesinin nedenlerine bakıldığı zaman kandaki demir seviyesinin düşük oranda bulunması, çok terlemek ya da fazla sırt üstü yatıldığı için kan dolaşımının azalmasından dolayı bu durum ortaya çıkıyor olabilir. Yine bir diğer neden de menopoz başlangıcında östrojen hormonunun düzeyinin önemli oranda düşmesinden kaynaklanır. Ve bu durum ilerleyen zamanlarda tedavi amacıyla uygulanan ilaç hormon düzeyleri olması gereken seviyeye gelinceye kadar yine baş dönmesine sebebiyet verebilir.

Aniden gelen sıcak basmaları, stres, migren ya da çeşitli iç kulak sorunları bu dönemde baş dönmesi görülmesine neden olabilir. Menopoz döneminde kadınlarda bu rahtsızlık çok az da olsa kalp hastalığı ya da başka rahatsızlıkları düşündürse de bu konuda bir telaşa kapılmadan hekime başvurmak gereklidir.

Başka Hangi Sorunlar Baş Dönmesini Tetikler?

Dolaşım sorunları da dolaylı yoldan bu rahatsızlığın görülmesine ortam hazırlayabilir. Aynı zamanda vertigo, arterlerin tıkanması, beyinde meydana gelen kan akışının seviyesinin düşmesi ve yüksek tansiyon gibi farklı nedenler yer alır. Dolaşım sisteminde ortaya çıkan sorunlar iç kulak kan akışını da etki edebilmektedir. Bu durum da doğrudan baş ağrısına ardında da baş dönmesine etki eden önemli unsurlardan biridir. Baş dönmesi her ne kadar vertigo ile karıştırılsa da vertigo daha çok hareket eden oda şeklinde tasvir edilir. Bu durumda hasta kendini sürekli bir tarafa yaslanmış gibi algılayabilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!