Ana SayfaSağlıkHastalıkMide ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Mide ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu: Aşırı tuz mideye zararlıdır.

Kanal D Sağlık
Kanal D Sağlık
Youtube Kanalı

Yazar İçerikleri

Mide ağrısı çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Mide kanseri riskine karşı, yaşadığınız mide ağrılarını dikkate almanız önemlidir. Bu açıdan, uzun süreli mide ağrıları yaşıyorsanız, ayrıca hazımsızlık sorununuz da mevcut ise mutlaka doktor kontrolünden geçmenizde fayda vardır. Böylece mide kanserine karşı da erken teşhis imkanı yakalamış olursunuz.

Mide Ağrısı Nedir

Mide ağrısı; günlük hayatın içinde, olası bir hastalıktan ya da herhangi bir nedenden dolayı mide bölgesinin kasılması ve akabinde ağrının oluşma durumudur. Herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken nokta, mide ağrısına sebep olan etken ve nedenidir. Yenilen gıdalar doğrultusunda, yaşanan mide ağrısı bir süre sonra geçecektir. Fakat, belirli hastalıklardan dolayı yaşanan mide ağrıları uzun süreli olabilir. Genellikle, sinirsel rahatsızlıklar, safra taşı, ülser, mide kanseri, gastrit, kolit vb. hastalıklarından dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca, en önemli risk grubu mide kanseridir. Bu nedenle, uzun süreli mide ağrılarında ve gözlemlenen belirtiler doğrultusunda kontrol ettirmeniz gerekir.

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrıları çeşitli nedenlerden ve hastalıklardan dolayı meydana gelir. Bu nedenle gözlemlenen semptomları önemlidir. Mide ağrısı belirtileri, nedenleri doğrultusunda belirlenebilir. Hazımsızlık, stres kaynaklı, aşırı yemek yeme durumları, uzun süreli aç kalma, alerjik durumlar, aşırı kilo, ilaçların yan etkisi hormonal etkiler vb. nedenler ile mide ağrıları yaşanır. bu gibi durumlarda genellikle; bulantı, kusma, baş dönmeleri, karın bölgesinde yoğun bir baskı, kramplar hissedilebilir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğimi besinler ile hastalık etkenli olmayan mide ağrılarının önüne geçebiliriz.

Mide ağrısına iyi gelen besinler şöyledir:

  • Süt ve yoğurt, içerdiği maddeler doğrultusunda her ikisi de sindirim sistemine iyi gelir. Gıda, hazımsızlık kaynaklı kısa süreli bir mide ağrısı yaşıyorsanız, ev yapımı yoğurt ya da doğal süt tüketebilirsiniz.
  • Keten tohumu: Lif açısından zengin olan keten tohumunu, yoğurt ile beraber tüketebilirsiniz. Ayrıca salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.
  • Tarçın, kimyon, nane vb. baharatlarda vücudun enzim dengesini sağlar. Yoğurt ile tüketebilirsiniz.
  • Zeytinyağı, mucizevi meyve suyu olan zeytinyağı, mide ağrılarına da iyi gelir. Bir yemek kaşığını saf olarak ya da sos olarak tüketebilirsiniz.
  • Papatya çayı, Maden suyu, Muz, armut gibi çay ve besinlerde iyi gelir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!