Ana SayfaSağlıkHastalıkKaraciğer yağlanması sivilce yapar mı?

Karaciğer yağlanması sivilce yapar mı?

Cildinizdeki sivilceleri geçirmek için pahalı cilt bakım ürünleri kullanarak geçirmeye çalışıyorsunuz ancak sorun bir süre sonra tekrarlıyor ve nedenini bir türlü bulamıyor musunuz?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Cildinizdeki sivilcelerin nedeni karaciğeriniz olabilir! Bugün sizler için karaciğer yağlanması nedir, karaciğer yağlanması ve yüzde çıkan sivilceler arasındaki nedenleri sizler için derledik…

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Vücutta karın bölgesinde pelvik dediğimiz alandaki diyaframın alt kısmında bulunan 2 adet hayati önem taşıyan karaciğerlerin üzerinde yağlanma oluştuğunda deri dokusunda yani ciltte sivilce oluşumuna neden olur. Kırmızı ve kahverengi tonlarında olan karaciğer üzerinde yağ oluştuğunda beyaz kabarcık şeklinde yağ birikimi meydana gelir. İşlevi oldukça hayati değer taşıyan karaciğerlerin hasar görmesi ile tepkisel olarak vücuda bir takım belirtiler göstermektedir. Sivilcenin yanı sıra yüksek ateş, alerjik reaksiyon, nefes almada güçlük, sürekli yorgunluk gibi sağlık problemleri sivilce karaciğer yağlanması aşamasında ortaya çıkan sebeplerdir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Genellikle fazla kilodan, düzensiz beslenme sonucunda oluşan karaciğer yağlanması sindirime yardımcı olan sıvıyı yeteri kadar salgılayamaması sonucunda karaciğerlerde yağlanma olmasına neden olmaktadır. Karaciğerde oluşan yağlanma genellikle yüz bölgesinde, omuz, sırt bölgelerinde sivilce oluşumuna neden olur.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Var mıdır?

Genellikle cilt yüzeyinde çıkan sivilceler kişiyi rahatsız eder ve doktora başvurur. İleri boyutlarda olmaması ve cerrahi operasyona gerek kalmayan sivilce sorunlarında ilaçlı tedavi edilebilmektedir. Bu noktada kortizon ilaçları ile tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi sürecinde doktorun tavsiyesine bağlı kalıp beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Alkol tüketiminden kesinlikle uzak durulmalı ve bol bol su tüketilmelidir.

Karaciğeri Temizleyen Yüzünüzdeki Sivilce Lekelerden Kurtaran Tarif

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!